Po co wieszać żółtą wstążkę w ogrodzie? Genialny sposób na mszyce
Każdy ogrodnik wie, ile pracy i energii wymaga samodzielna uprawa roślin. Przygotowanie gleby, odchwaszczanie, nawożenie, przycinanie, podlewanie… To tylko część zadań, jakie stoją przed miłośnikami zieleni. Dlatego pojawienie się żarłocznych mszyc, które w błyskawicznym tempie wysysają z roślin życiodajne soki, bywa dla wielu osób poważnym powodem do zmartwień. Zamiast odruchowo sięgać po inwazyjne metody, w pierwszej kolejności wypróbuj domowy sposób na mszyce – tani, ekologiczny i skuteczny. Wystarczy, że powiesisz w swoim ogrodzie żółtą tasiemkę!
Dlaczego mszyce są tak groźne?
Choć ich rozmiar nie jest imponujący (długość ciała mszyc zazwyczaj nie przekracza pięciu milimetrów), są w stanie zrujnować nasze uprawy. Pojawiają się na domowych roślinach doniczkowych, okazach balkonowych i w ogrodach. W tym ostatnim miejscu szczególnie trudno jest je zwalczyć. Ich kolonie mogą liczyć nawet kilkaset osobników o niemalże nieograniczonym apetycie. Jeśli nie zareagujemy, nasze rośliny będą na straconej pozycji.
Co więcej, obecność mszyc może doprowadzić również do inwazji mrówek. Żywią się one bowiem spadzią, którą wytwarzają szkodniki. Choć są pożyteczne, zbyt duża populacja również może wyrządzać szkody w ogrodzie.
Jakie rośliny są narażone na ataki mszyc?
Mszyce nie są szczególnie wybredne. Żerują zarówno na kwiatach ozdobnych, owocowych drzewach, jak i roślinach uprawnych. Częstym problemem, z jakim borykają się ogrodnicy, są mszyce na różach, hibiskusach, jaśminowcach, nasturcjach, petuniach, czerwonej porzeczce, pomidorach, ogórkach, burakach ćwikłowych... Wymieniać można długo, lecz zamiast tego lepiej od razu sprawdzić, jak pozbyć się mszyc domowymi sposobami.
Dlaczego żółta wstążka działa? Trik ogrodniczy, który musisz znać
Metodę tę warto zastosować profilaktycznie, nie czekając na moment, kiedy mszyce zadomowią się w naszych ogrodach. Wystarczy, że kawałek żółtej wstążki lub innego materiału powiesisz na roślinach, które chcesz ochronić przed atakiem. Dlaczego to działa? Jaskrawa barwa przyciąga na grządki i rabaty dorosłe biedronki, które są naturalnymi wrogami mszyc. Jeden osobnik jest w stanie zjeść nawet 100 szkodników w ciągu jednego dnia! Można założyć, że po tygodniu problem mszyc zniknie.
Żółta wstążka to sposób na mszyce, ale nie tylko!
Zwabienie biedronek do ogrodu pomoże uporać się nie tylko z mszycami i mrówkami, które również odejdą, gdy zniknie spadź. Larwy i dorosłe osobniki żywią się mączlikami, miodówkami, młodymi gąsienicami, a także larwami chrząszczy i muchówek. Trudno byłoby znaleźć bardziej ekologiczny sposób na szkodniki w ogrodzie!
Te informacje także ci się przydadzą: