Pochłaniacz wilgoci za grosze? Znajdziesz go w pudełku po butach
Wilgoć w domu nie tylko psuje estetykę pomieszczenia, ale i szkodliwie może wpływać na nasze zdrowie. Możemy jednak przeciwdziałać nadmiernej wilgotności powietrza, nie rujnując przy tym naszego budżetu. Istnieją sposoby, dzięki którym przy minimalnym nakładzie finansowym pozbędziemy się tego problemu.
Spis treści:
Wilgoć w mieszkaniu - powody
W większości przypadków główną przyczyną wilgoci w domu jest źle działająca wentylacja. Zazwyczaj dotyczy to takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka, gdzie nadmiar pary wodnej skrapla się, przez co wzrasta wilgotność powietrza.
Wilgoć sprzyja rozmnażaniu się pleśni i grzybów, a to z kolei niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, powodując problemy z układem oddechowym. Jeśli na naszych ścianach zauważymy spore wykwity spowodowane dużą wilgocią, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się osuszaniem pomieszczeń i likwidowaniem pleśni i grzybów. Jeśli jednak wilgoć w mieszkaniu nie powoduje jeszcze aż tak daleko idących konsekwencji, jak te wspomniane powyżej, możemy w prosty i szybki sposób przygotować własny pochłaniacz wilgoci.
Czytaj także: Pogromcy pleśni i wilgoci. Zielone złoto w twoim domu
Pochłaniacz wilgoci - użyj soli
W walce z nadmierną wilgocią w domu doskonale sprawdzi się gruboziarnista sól morska. Wystarczy wsypać ją do połowy niewielkiej miseczki, a następnie owinąć gazą. Sól z powodzeniem możemy zastąpić sodą oczyszczoną.
Sposób na wilgoć w mieszkaniu? Kreda
Innym, ale równie efektywnym sposobem na pozbycie się wilgoci, jest sięgnięcie po kredę. Kilka sztuk kredy należy przykleić (można to zrobić m.in. za pomocą taśmy klejącej) w miejscu, gdzie najintensywniej skrapla się woda. Kreda ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu jest doskonałym pochłaniaczem wilgoci.
Warto wiedzieć: Tak pozbędziesz się pleśni pod prysznicem
Pochłaniacz wilgoci? Znajdziesz go w pudełku po butach
Posiadasz w domu pudełko po butach? Sięgnij po nie i wyjmij znajdujący się w środku woreczek z żelem krzemionkowym. Ten środek suszący poradzi sobie z wilgocią, a w dodatku jest obojętny chemicznie, więc nie musisz się martwić o swoje zdrowie.
Roślinne pochłaniacze wilgoci
Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu może również sprzyjać powstawaniu brzydkiego zapachu. Żeby uporać się z problemem wilgoci i wątpliwego doznania sensorycznego, możemy wykorzystać woreczki z suszem z czarnej herbaty.
Wart także zaopatrzyć się w kwiaty, które mają właściwości pochłaniania wilgoci. W tym przypadku dobrze sprawdzi się m.in.
- bluszcz
- paprotka
- róża jerychońska
- widliczka selaginella
- krąpie
- oplątwa
***