Podlewanie ogórków gruntowych. Możesz to zrobić nie tylko wodą

Podlewanie ogórków gruntowych jest bardzo ważne w rozwoju i obfitości plonów. Ogórki wymagają częstego podlewania, jednak nie można ich przelać, ponieważ mogą pojawić się choroby grzybowe. W celu uzyskania ogromnej ilości warzyw zalecamy stosowanie domowych sposobów na podlewanie sadzonek. Jak prawidłowo podlewać ogórki? Sprawdź skuteczne metody nawadniania.

Podlewanie ogórków to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych
Podlewanie ogórków to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych©123RF/PICSEL

Podlewanie ogórków gruntowych to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych tych roślin. To od niej zależą wydane plony, a nawet smak ogórków. Ich system korzeniowy jest płaski, dlatego potrzebują regularnego i obfitego podlewania.

Czy ogórki trzeba podlewać codziennie?

Podlewanie ogórków powinno być zależne od fazy rozwoju rośliny i warunków panujących na zewnątrz tj. temperatura, wilgotność i nasłonecznienie. Częstotliwość nawadniania zależy również od gleby. Ziemia piaszczysta wymaga częstego podlewania, natomiast na podłożu glinianym możemy ograniczyć ten zabieg.

Ogórki trzeba podlewać codziennie, jeśli temperatura powietrza przekroczy 27 stopni Celsjusza. W duże upały ogórki powinniśmy nawadniać nawet do dwóch razy dziennie. Przy niższych temperaturach podlewanie możemy ograniczyć do co drugiego dnia.

Częstotliwość podlewania powinniśmy zwiększyć w trakcie wiązania owoców i samego owocowania rośliny. W pozostałych cyklach rozwojowych możemy zmniejszyć ilość nawadniania ogórków, jednak nie dopuśćmy do suchości gleby.

Najważniejsza w podlewaniu rośliny jest woda, możemy jednak użyć domowych sposobów na nawadnianie ogórków
Najważniejsza w podlewaniu rośliny jest woda, możemy jednak użyć domowych sposobów na nawadnianie ogórków123RF/PICSEL

Jaką wodą podlewać ogórki?

Ogórki najlepiej podlewać letnią i odstaną wodą. Użycie zimnej wody może spowodować szok termiczny dla rośliny. W efekcie zahamujemy wzrost ogórków i przyczynimy się do opadania zawiązków.

Zalecamy pozostawienie beczki z wodą w nasłonecznionym miejscu na cały dzień. Ciecz nagrzeje się do temperatury otoczenia i będzie idealna do podlewania nią ogórków.

Czy pora dnia ma znaczenie przy podlewaniu ogórków?

Pora dnia ma znaczenie przy podlewaniu ogórków. Ich nawadnianie powinno odbywać się wczesnym rankiem, ponieważ ogórki są wrażliwe na niskie temperatury. Dzięki rannemu podlewaniu roślina zdąży obeschnąć do nocy.

Unikajmy podlewania ogórków wieczorem, ponieważ zwiększamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Z kolei popołudniowe nawadnianie może odbyć się jedynie ogrzaną deszczówką.

Podlewanie ogórków jest ważne do wydania przez roślinę obfitych plonów
Podlewanie ogórków jest ważne do wydania przez roślinę obfitych plonów123RF/PICSEL

Domowe sposoby na podlewanie ogórków

Najważniejsza przy nawadnianiu ogórków jest oczywiście woda. Możemy jednak zapewnić większy rozwój i bardziej obfite plony dzięki domowym sposobom na podlewanie ogórków. Oto sprawdzone metody:

  • podlewanie gnojówką z pokrzyw - należy używać jej 2 - 4 razy w miesiącu od posadzenia roślin do zawiązywania kwiatów. Gnojówka z pokrzyw zawiera dużo azotu, dlatego podlewanie nią ogórków sprawi, że warzywa intensywnie urosną i wytworzą dużo liści, które są niezbędne w procesie fotosyntezy;
  • podlewanie gnojówką z żywokostu - należy używać jej co tydzień lub dwa w okresie od kwitnienia do wegetacji. Gnojówka z żywokostu zawiera dużo potasu, niezbędnego do kwitnienia i owocowania; 
  • podlewanie drożdżami - kostką drożdży wymieszaną z 10 l wody podlewamy ogórki raz w tygodniu. Tym sposobem unikniemy chorób grzybowych oraz zapewnimy roślinie rozwój korzeni i owocowanie. 
Drożdże są przydatne nie tylko do wypieków, ale mogą pomóc również naszym ogórkom
Drożdże są przydatne nie tylko do wypieków, ale mogą pomóc również naszym ogórkom123RF/PICSEL

Te domowe sposoby na podlewanie ogórków przyczynią się do wzrostu roślin i zachowania ich zdrowia. Zdrowe ogórki, które są regularnie podlewane, wydadzą bardzo obfite plony o smacznych warzywach.

CZYTAJ TAKŻE:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas