Podlewanie roślin mlekiem. Będą bujne jak nigdy dotąd

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniego nawożenia. Jednak nie musisz od razu iść do sklepu ogrodniczego. Wystarczy przejść się do kuchni i otworzyć lodówkę. Jeśli znajdziesz w niej mleko, wykorzystaj je do podlania domowych okazów. Jest ono bogate w wiele cennych składników. Dzięki temu rośliny będą rosnąć jak na drożdżach. Jednak przed zastosowaniem produktu upewnij się, że twoje gatunki go preferują.

Mleko ma zbawienny wpływ na rośliny doniczkowe
Mleko ma zbawienny wpływ na rośliny doniczkowe123RF/PICSEL

  • Mleko jest źródłem cennych składników, które pomagają roślinie w kwitnięciu
  • Roztwór tego typu powinno stosować się co kilka tygodni
  • Mleczna mieszanka skutecznie odstraszy mszyce i ochroni rośliny przed patogenami

Jakie rośliny można podlewać mlekiem?

Nim podlejesz swoje okazy mlekiem, sprawdź, czy tego typu nawóz im nie zaszkodzi. Produkt zawiera dość duże ilości wapnia. W związku z tym korzystnie wpłynie na rośliny żyjące w zasadowym lub obojętnym podłożu. Pamiętaj też, by nie podlewać okazów samym mlekiem. Wcześniej rozcieńcz je z wodą. Oto okazy, które polubią specyfik:

  • bluszcz,
  • fikus
  • aloes,
  • dzwonki,
  • palmy doniczkowe,
  • paproć,
  • sansewieria.

Co daje podlewanie roślin mlekiem?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, mleko jest bogate w wapń. Jakie korzyści z tego płyną? Przede wszystkim składnik usprawnia układ korzeniowy. Dzięki temu rośliny lepiej pobierają cenne elementy z gleby. Ponadto pierwiastek wzmacnia ściany komórkowe okazów. W mleku są też obecne witaminy z grupy B. Wzmacniają rośliny przed atakiem szkodników i grzybów. Produkt zawiera spore ilości cukrów, które mają znaczenie dla wyglądu okazów. Liście staną się bardziej mięsiste i zielone. Kwiatostany będą rosły bujniej, a ich barwa nabierze intensywności.

Jak podlewać rośliny mlekiem?

Jeśli chcesz przygotować roztwór na bazie mleka, nalej go do konewki z wodą. By nie zaszkodzić roślinom, stężenie mieszanki musi mieć 5-10 procent. To oznacza, że na jeden litr wody powinno przypadać nie więcej niż 50-100 mililitrów mleka. Inną opcją jest nalanie wody do kartonu z końcówką mleka. Zakręć go i lekko wstrząśnij, by składniki się wymieszały. Dopiero potem podlej okazy specyfikiem. Zabiegu powtarzaj tylko raz na kilka tygodni. Zbyt duża ilość nawozu zaszkodzi roślinom.

Mleko w walce z insektami

Mszyce można zwalczyć opryskami z mleka i wody
Mszyce można zwalczyć opryskami z mleka i wody123RF/PICSEL

Gdy zauważysz obecność insektów, do ich zwalczenia również użyj mleka. Wystarczy, że do butelki z atomizerem nalejesz wody i mleka (proporcje 2:1). Wstrząśnij zawartością i spryskaj liście. Produkt ma działanie bakteriobójcze i odstraszające insekty. Mszyce czy wciornastki będą uciekać w popłochu. Ponadto mleczy oprysk chroni okazy przed atakiem grzybów: tworzy na liściach warstwę ochronną. W ten sposób uniemożliwia patogenom wniknięcie w ich strukturę.

Czy mleko może zaszkodzić roślinom?

Podlewając rośliny mlekiem, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  1. Zabieg powinno wykonywać maksymalnie raz w miesiącu. Zbyt częste podlewanie roślin specyfikiem przyczyni się do ich przesuszenia.
  2. Nigdy nie stosuj nawozu z mleka w upalne dni. Mleko może skwaśnieć, co źle wpłynie na kondycję okazów.
  3. Do roślin najlepiej używać mleka "prosto od krowy". Nie zawiera sztucznych konserwantów i jest naturalne. 
Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Przeczytaj:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas