Podpowiadamy, jakie perfumy cię uspokoją, poprawią nastrój lub obniżą ciśnienie
Aromaterapia jest jednym ze skuteczniejszych sposobów łagodzenia stresów i napięć. Nie inaczej działają perfumy, których używamy. W zależności od tego, z jakich nut składa się zapach, będzie on działał na nas inaczej. Zjawisko to dokładnie zbadał Dr Patrick K. Porter, neurobiolog. A wnioski zaprezentował w badaniu opublikowanym na łamach czasopisma "Brain Sciences".
Mechanizm oddziaływania zapachów na emocje pozornie nie jest skomplikowany. Gdy tylko poczujemy zapach, nasze ciało migdałowate, część mózgu, w której przetwarzane są emocje i pamięć emocjonalna, zostaje aktywowane. A to powoduje natychmiastową reakcję emocjonalną. Dr Patrick K. Porter, wielokrotnie nagradzany neurobiolog wyjaśnia, dlaczego tak jest i jakie zapachy wybrać w oparciu o aktualny lub pożądany nastrój.
Jeśli czujesz się zestresowany i chcesz się uspokoić, Dr Porter poleca perfumy z nutami lawendy, bergamotki, trawy cytrynowej i neroli. W szczególności lawenda działa na część naszego mózgu, która kontroluje nasze emocje i wspomnienia i powoduje wydzielanie uspokajających i kojących hormonów, które pomagają regulować ciśnienie krwi.
Potrzebujesz rozweselenia? Dr Porter poleca zapachy zawierające takie nuty zapachowe, jak drzewo cedrowe, bergamotka, sosna i cytrusy. Te zapachy pomagają zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zielarka Caity Flanagan dodaje, że słodkie nuty bergamotki mają "właściwości podnoszące na duchu i poprawiające nastrój - sprzyjają spokojowi, harmonii, szczęściu i ogólnej równowadze". Jeśli czujesz się zmęczony, a potrzebujesz szybkiego przypływu skupienia i energii dr Porter poleca kadzidło i szałwię.
"Zapachy mogą mieć pozytywny wpływ na nastrój, redukcję stresu, poprawę jakości snu, pewność siebie oraz sprawność fizyczną i poznawczą" - dodaje Theresa Molnar, dyrektor wykonawczy Instytutu Zmysłu Węchu, działu badawczo-edukacyjnego Fragrance Foundation. Wiedząc, jak określone zapachy wpływają na emocje, można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.
Niejako przy okazji warto też wziąć pod uwagę powiązania między węchem i emocjami. Nie jest zaskakujące, że zaburzenie jednego z nich może przyczynić się do problemów z drugim. Anosmia - całkowita utrata węchu - często prowadzi do depresji. I odwrotnie, osoby z ciężką depresją często wykazują zmniejszoną wrażliwość na zapachy.