Reklama

Reklama

Pogromca pleśni w doniczkach. Włóż do ziemi, zadziała po kilku godzinach

Pleśń w doniczce to częsty problem, z którym mierzą się wielbiciele roślin domowych. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale stopniowo osłabia roślinę i w skrajnym wypadku może doprowadzić do jej obumarcia. Jak pozbyć się pleśni w doniczce raz na zawsze?

Pleśń w doniczce - przyczyny

Pleśń w doniczce pojawia się dość często, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny. Sprzyja temu:

  • wysoka wilgotność powietrza
  • mało światła
  • szczelnie zamknięte okna
  • nadmierna wilgotność podłoża

Pleść przypomina trochę biały, brązowy lub szaro - bury puch i czasem jest mylona ze specyficznym, wapiennym osadem, który powstaje na obrzeżach doniczki w wyniku podlewania rośliny zbyt twardą wodą. Taki osad nie jest jednak groźny, w przeciwieństwie do pleśni, która może przyczynić się nawet do obumarcia rośliny! 

W początkowej fazie pleśń w doniczce pojawia się w kilku miejscach, ale niestety szybko się rozmnaża i w krótkim czasie może zająć całą powierzchnię podłoża. 

Przyczyną powstawania pleśni mogą być także zbyt szczelne doniczki. Dodatkowo, jeśli są one umieszczone w osłonkach bez otworu odpływowego, to nadmiar wody nie może odpłynąć i powoduje szybki rozwój pleśni. 

Reklama

Pleśń w doniczce - jak usunąć?

Najprostszym i skutecznym sposobem na usunięcie pleśni z doniczki jest po prostu zastosowanie odpowiednich środków grzybobójczych. Takie środki zakupić można w większości sklepów ogrodniczych lub w supermarkecie - należy jedynie pamiętać, by aplikować je zgodnie z informacją na opakowaniu. 

Przed każdym zabiegiem odgrzybiającym należy usunąć delikatnie wierzchnią warstwę podłoża doniczki, spulchnić glebę i dopiero wtedy użyć środka w proporcjach zalecanych przez producenta.

Zobacz również: Wrzuć do doniczki. Mizerna roślina odżyje w oczach! 

Pleśń w doniczce - domowe sposoby

Pleśń z doniczki można usunąć także z pomocą prostych, domowych sposobów. Mocne działanie przeciwbakteryjne wykazuje np. czosnek. By zlikwidować pleśń w doniczce, wystarczy pokroić ząbki czosnku na malutkie kawałeczki i powbijać je w ziemię. Czosnek zacznie działać już po kilku godzinach. 

Podobne działanie wykazują drożdże, które nie tylko pomogą zlikwidować pleśń, ale dodatkowe odżywią roślinę witaminami i minerałami. By przygotować skuteczny nawóz z drożdży, wystarczy zalać pięć dkg drożdży pięcioma litrami mocno ciepłej wody. Tak powstałym, wystygniętym roztworem należy regularnie podlewać zaatakowaną przez pleśń roślinę. 

Pleść w doniczce? Domowa przyprawa zlikwiduje ją raz na zawsze!

Najprostszym, domowym sposobem na pozbycie się pleśni z doniczki jest jednak posypanie ziemi popularną przyprawą, którą większość z nas ma zawsze w domu. Chodzi o cynamon, który nie tylko świetnie smakuje, ale ma także silne właściwości grzybobójcze. 

By wspomóc roślinę w walce z pleśnią, wystarczy wsypać łyżeczkę mielonego cynamonu do doniczki, można także wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby. Przed rozsypaniem cynamonu w doniczce, należy dokładnie zebrać warstwę białej pleśni z powierzchni. 

WAŻNE: Najprostszym sposobem na walkę z pleśnią w doniczce, jest jej zapobieganie. By pleśń nie wróciła, należy:

  • w okresie zimowym ograniczyć podlewanie roślin doniczkowych 
  • zadbać o to, by doniczki miały otwór w dnie, co umożliwi odprowadzanie wody
  • wyposażyć doniczki w podstawki. 

Zobacz również: Największa zmora miłośników storczyków. Tak pozbędziesz się wełnowca! 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy