Największa zmora miłośników storczyków. Tak pozbędziesz się wełnowca

Storczyki mimo że piękne i cieszące oko, niestety mogą być atakowane przez szkodniki, które je szpecą i prowadzą do obumierania. Tak też działają na storczyki wełnowce - prawdziwe utrapienie niejednego posiadacza orchidei. Jak zwalczać wełnowce na storczykach?

Wełnowce najczęściej dostają się do domów ze sklepów, ale mogą też przywędrować przez okno czy wentylację
Wełnowce najczęściej dostają się do domów ze sklepów, ale mogą też przywędrować przez okno czy wentylacjęFLPA/Nigel CattlinEast News

Czym są wełnowce na storczykach?

Wełnowce to szkodniki, których niełatwo jest się pozbyć ze storczyków. Ciała samic oraz larw pokrywa bowiem woskowata wydzielina, która sprawia, że owady te są odporne na działanie środków chemicznych. Pod ochronną powłoką znajdują się również jaja owadów.

Wełnowce są groźne, bo podczas żerowania pozostawiają na roślinie lepką rosę. Ta z kolei sprzyja rozwojowi grzybów, które dodatkowo mogą osłabiać storczyki. Ponadto te przypominające wełnę owady przenoszą również roślinne wirusy.

Czytaj również: Jak pielęgnować storczyki?

Jak rozpoznać wełnowce na storczyku?

Wełnowce ukrywają się zazwyczaj po spodniej stronie liści. Mają postać białych kulek przypominających kłębki wełny
Wełnowce ukrywają się zazwyczaj po spodniej stronie liści. Mają postać białych kulek przypominających kłębki wełny 123RF/PICSEL

Atak wełnowców na storczykach można zaobserwować przede wszystkim w postaci:

  • widocznych gołym okiem białych punktów na powierzchni liści, które przypominają kłębki waty,
  • liści oraz łodyg pokrytych białą wydzieliną,
  • lepkiej rosa (tzw. spadzi) na powierzchni rośliny,
  • opadających liście, kwiatów oraz łodyg.

Roślina, na której żerują wełnowce, jest ponadto bardzo osłabiona. Ważna jest natychmiastowa reakcja i szybkie rozpoczęcie leczenia, bo inwazja wełnowców intensywnie postępuje, a sama choroba jest zaraźliwa. Konieczne jest odizolowanie storczyka od pozostałych egzemplarzy.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Skąd się biorą wełnowce w domu?

Jeśli twój niedawno zakupiony storczyk został zaatakowany przez wełnowce, najpewniej szkodniki zostały przyniesione już ze sklepu. Mogły również przywędrować do pomieszczeń przez okno czy wentylację. Wełnowce preferują suche powietrze i wysokie temperatury, tak więc jesień i zima to okres kiedy szukają schronienia na roślinach, z których będą mogły wysysać soki.

Przed każdym zakupem warto dlatego dobrze przyjrzeć się liściom od spodu. Wełnowce najczęściej chowają się w okolicach nerwów roślin, gdzie ciężko je dostrzec. Gdy zaczynają się rozwijać, można się w ogóle nie zorientować, że coś złego dzieje się z orchideą. Warto zatem raz na jakiś czas oglądać z każdej strony liście storczyków, by w porę dostrzec zagrożenie.

Domowe sposoby na wełnowce zadziałają lepiej aniżeli środki chemiczne
Domowe sposoby na wełnowce zadziałają lepiej aniżeli środki chemiczne123RF/PICSEL

Sprawdzone, domowe sposoby na pozbycie się wełnowców ze storczyków

Jak wspomnieliśmy, wełnowce są oporne na działanie środków chemicznych. Istnieją na szczęście domowe sposoby, które sprawniej poradzą sobie z tymi agresywnymi szkodnikami.

  • Mieszanka mydła i wody na wełnowce: przygotuj roztwór: 1 l ciepłej wody, 20 g pokruszonego, szarego mydła. Kiedy wystygnie, weź kilka wacików kosmetycznych oraz patyczków higienicznych, a także pojemnik, w którym umieścisz zdjęte owady. Należy przejrzeć każdy pęd, łodygę oraz liść. Wszystkie owady trzeba zdjąć za pomocą patyczka lub wacika nasączonego w mydlanym roztworze. Mydło sprawi, że lepka substancja zostanie rozpuszczona i usunięta z powierzchni rośliny. Ważne! Po serii zabiegów należy nadal obserwować roślinę i sprawdzać, czy szkodniki ponownie się nie rozwijają.  
  • Roztwór z płynu do naczyń i wody na wełnowce: kilka kropelek płynu do naczyń rozpuść w szklance letniej wody, a następnie za pomocą patyczka kosmetycznego lub wacików przecieraj każdy z nerwów rośliny. Możliwe, że konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie procesu w odstępie kilku dni. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich dorosłych osobników, larw, a także woskowej powłoki. Jeśli pojedyncze liście mają sporo plam i więdną, najlepiej będzie je obciąć. Dzięki temu liść się zregeneruje. 
  • Olej parafinowy na wełnowce: bardzo skuteczny w walce z wełnowcami jest także olej parafinowy, łatwo dostępny w każdej aptece. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych sposobów, należy nasączyć nim wacik kosmetyczny, a następnie przemywać zainfekowane części storczyka. Cząsteczki oleju uniemożliwiają oddychanie szkodnikom, dzięki czemu szybko zginą. Na efekt ten wystarczy poczekać kilka dni. Po tym czasie roślinę należy wziąć pod prysznic, aby spłukać z niej pozostałości wełnianych szkodników. Należy jednak robić to delikatnie i ostrożnie - w przeciwnym razie roślina może zostać przelana.
  • Mieszanka alkoholu i wody na wełnowce: alkohol lub denaturat połącz z wodą w proporcji 1:1. Potem nasącz wacik roztworem i przetrzyj każdy liść. Zainfekowane przez wełnowce kwiaty najlepiej jest od razu usunąć. Pamiętaj, by ruchy przemywania, wykonywać tylko w jedną stronę. W przeciwnym razie szkodniki mogą przedostać się na inne części orchidei. Waciki czy patyczki, którymi ściągasz szkodniki, należy często zmieniać, od razu umieszczając je w szczelnym opakowaniu.
  • Roztwór octu i wody na wełnowce: ocet połącz z wodą w proporcji 1:1. Tą mieszanką przecieraj liście i łodygi storczyka zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Po użyciu octu możesz wyczyścić roślinę przy pomocy wody i płynu do naczyń. W taki sposób pozbędziesz się resztek lepiej powłoki i specyficznego zapachu. Zabieg ten podobnie jak wyżej wymienione należy powtarzać co kilka dni (4-5). Systematyczność pomoże pozbyć się całej populacji wełnowców żerujących na storczyku. 
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas