Pokrój w plastry i zalej wrzątkiem. Pomocny, gdy męczy ból gardła

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Jeśli ktokolwiek robi zestawienie najlepszych dodatków do herbaty, która umili jesienne i zimowe wieczory, to imbir z całą pewnością plasuje się wysoko. Choć to aromatyczne kłącze jest dość popularne, to używanie go wyłącznie jako dodatku do napojów nie jest sprawiedliwe. Dlaczego? Ponieważ imbir może zaoferować nam o wiele więcej właściwości, które trudno zliczyć na palcach. Sprawdźmy, dlaczego imbir jest taki ważny i kto powinien, a kto nie może z niego korzystać.

Imbir to nie tylko dodatek do herbaty, ponieważ pomoże również ukoić ból
Imbir to nie tylko dodatek do herbaty, ponieważ pomoże również ukoić ból123RF/PICSEL

Imbir: Słów kilka o kłączu

Imbir jest rośliną, która raczej nie przykuwa uwagi, ponieważ ani nie jest pokaźny, ani nie wygląda imponująco. Oczywiście to, co jest w roślinie najcenniejsze, kryje się pod ziemią. Kłącze imbiru to nie tylko aromatyczny dodatek, ale także roślina, która ma swoje zaszczytne miejsce w kulinariach oraz ziołolecznictwie. Imbir można bez problemu kupić w formie świeżej albo sproszkowanej, choć ta druga najlepiej przyda się wtedy, kiedy chcemy przygotować smaczny deser albo przyrządzić danie azjatyckie. W pozostałych przypadkach warto sięgnąć po świeży imbir, ale warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy.

Jak kupić dobry imbir w sklepie? Powinien być jędrny, twardy i mięsisty. Skórka musi być jasnoszara, ale pozbawiona przebarwień, uszkodzeń i nadmiernej liczby bruzd, które dyskwalifikują imbir. Warto wiedzieć, że kłącze nie może być zasuszone z pomarszczoną skórką, a także nie może być na nim śladów pleśni.

Rozgrzewający rosół z imbirem - jak go zrobić?Interia Kulinaria

Co można znaleźć w imbirze?

Niepozorne kłącze imbiru skrywa w sobie bardzo dużo cennych składników odżywczych, które dla naszego organizmu, zwłaszcza zimą i jesienią, są na wagę złota. Zacznijmy od witamin C, K, E, A, które poprawiają odporność, regulują kluczowe procesy zachodzące w organizmie, dbają o zdrową kondycję skóry, a także zaliczane są do przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo to źródło minerałów: potasu, magnezu, fosforu i wapnia, co tylko podbija zdrowotne właściwości imbiru.

Najważniejszą substancją w imbirze jest jednak gingerol, który odpowiada za smak i aromat kłącza. Właśnie dzięki tej substancji ta niepozorna roślina zyskuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe oraz oczyszczające, dlatego powinien być jak najczęściej spożywany w okresie przeziębień. Nie tylko wtedy, kiedy męczy nas infekcja, ale także prewencyjnie.

Korzystaj z imbiru jak najczęściej

Jeśli już jesteśmy zaopatrzeni w odpowiedni korzeń imbiru, to w przypadku chłodnych wieczorów albo pogorszonego samopoczucia, warto dodawać kawałki kłącza do naparu. Taki napój pomoże się rozgrzać i pomóc na pierwsze objawy przeziębienia, takie jak gorączka, ból gardła lub uciążliwy kaszel. Ponadto warto sięgnąć po imbir również wtedy, kiedy męczy nas zatrucie pokarmowe i wątroba jest przeciążona ilością toksyn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby napar z kłączem był pomocny w przypadku pobudzenia procesów trawienia, ponieważ substancja aktywna wzmaga produkcję soków żołądkowych.

Imbir to zdrowy dodatek do dań. Warto z niego korzystać
Imbir to zdrowy dodatek do dań. Warto z niego korzystać123RF/PICSEL

Wiele osób poleca także aromatyczny napar wtedy, kiedy męczą nas migrena, ale także bóle kości i stawów, które mogą być nasilone w okresie jesienno-zimowym. Choć najczęściej poleca się, aby sięgnąć po świeży imbir, to ten w formie proszku może być idealny do sporządzenia płukanki - taką mieszanką można płukać jamę ustną wtedy, kiedy borykamy się ze stanami zapalnymi oraz bólem gardła.

Jak korzystać z imbiru?

Imbir to wszechstronne kłącze, więc może być wykorzystywane na tysiące sposobów. Jeśli chcemy sięgnąć go w celu odbycia kuracji, to wystarczy go obrać ze skórki, pokroić i dodać do herbaty, np. z cytryną i miodem. Kłącze może być również pomoce w przypadku sporządzenia naparu, w tym celu plasterki wystarczy zalać gorącą wodą. Suszona przyprawa może być stosowana w przypadku sporządzenia płukanki do jamy ustnej.

Oczywiście, nie trzeba się ograniczać z imbirem wyłącznie do kuracji zdrowotnych, ponieważ może podkręcić smak wielu dań. Jeśli ograniczaliśmy się do wykorzystywania go do przygotowania deserów, to warto wiedzieć, że może również wzbogacić smak mięs, ryb i dań warzywnych. Warto zapamiętać jeszcze jeden patent: jeśli niedzielny rosół nam się znudził, a jego smak rozczarowuje, to warto dodać do garnka kawałek imbiru, który doda nie tylko korzennego charakteru, ale także nieznaczną słodycz.

Kto nie może korzystać z imbiru?

Choć wydaje się, że imbir jest idealnym remedium na wiele dolegliwości, to nie może być odpowiedni dla każdego. Muszą na niego uważać osoby, które borykają się z chorobą refluksową oraz cierpią z powodu żołądka. Przeciwwskazaniem jest zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie tętnicze. Imbir również nie jest polecany w trakcie ciąży oraz karmienia piersią, a także w przypadku przyjmowanie leków na stałe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas