Rozgrzewają i niszczą bakterie. Żuj albo dodawaj do potraw
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Jeśli macie w kuchni szufladę pełną przypraw, to sprawdźcie, czy nie macie w niej goździków. W przypadku ich braku lepiej uzupełnić zapasy, ponieważ na zimę będą jak znalazł. Nie tylko idealnie pasują od wypieków, które świetnie będą dopełniały smak kawy w jesienne popołudnia, ale także przysłużą się naszemu zdrowiu. Dlaczego ta przyprawa jest taka cenna? Już wyjaśniamy dlaczego.
Sprawdź, co wiesz o goździkach
W opinii wielu osób goździki to najstarsza przyprawa świata, ale w naszej szerokości geograficznej wykorzystywane są do przygotowywania wypieków, a szczególnie piernika. Ponadto mogą być z powodzeniem dodawane do różnych naparów i napojów, ponieważ nie tylko podkręcają ich smak, ale także rozgrzewają, co w długie jesienne i zimowe wieczory jest bardzo wskazane. Oczywiście, oprócz smaku i funkcji rozgrzewającej, spełniają jeszcze inna, cenną rolę. Goździki przydadzą się wtedy, kiedy męczy nas przeziębienie oraz stany zapalne i ból.
Goździki: Co można w nich znaleźć?
Goździki zawierają mnóstwo substancji odżywczych, ale jedna z nich jest wyjątkowo cenna. Chodzi o eugenol, który znany jest jako naturalny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz antybakteryjny. Dlatego przyprawa może być pomocna w różnych przypadkach. Nie tylko, kiedy chcemy pokonać przeziębienie, ale także w przypadku problemów z jamą ustną. Nie tylko łatwiej wtedy pozbyć się np. bólu gardła, ale goździki mogą także uśmierzyć ból, ale także odświeżyć oddech.
Sprawdź: Zwalczy cellulit, wzmocni włosy, ale może też zaszkodzić. Kto nie powinien spożywać imbiru?
Oczywiście, na tym nie kończy się wykorzystanie goździków we współczesnej fitoterapii. Mogą one także znajdować zastosowanie w przypadku zatruć pokarmowych, a także problemów trawiennych.
Jak korzystać z goździków?
Goździki w sklepach można kupić w dwóch formach: mielonej oraz suszonej w całości. Rzecz jasne, że te pierwsze najlepiej nadają się jako dodatek do napojów oraz słodkich wypieków. W kontekście zdrowotnym lepiej korzystać z całych suszonych goździków. Dlaczego? Ponieważ można z nich przyrządzić napar, który nie tylko szybko rozgrzeje, ale będzie pomocny w przypadku problemów z żołądkiem lub jelitami.
Goździki można również wkładać do ust i delikatnie żuć. Wtedy najlepiej sprawdzą się w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej oraz bólu zębów. Należy pamiętać, że wykorzystanie goździków w takim wypadku nie zastąpi wizyty u stomatologa, który udzieli fachowej pomocy i rozwiąże przyczynę bólu zęba.