Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Ile można zyskać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że część seniorów może starać się o ponowne przeliczenie emerytur. Opublikowane w marcu tego roku nowe tablice dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazują bowiem na jego spadek, co korzystnie wpłynąć może na wysokość części emerytur. Kto może starać się o ponowne ich przeliczenie?

Część emerytów może starać się o ponowne przeliczenie świadczeń
Część emerytów może starać się o ponowne przeliczenie świadczeń 123RF/PICSEL

Główny Urząd Statystyczny opublikował w marcu nowe tablice dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które wykorzystywane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do obliczenia wysokości emerytur. Z najnowszych danych jasno wynika, że w ostatnich latach nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia Polaków we wszystkich przedziałach wiekowych. Najnowsze tablice są więc korzystniejsze dla emerytów niż poprzednie, a część z nich może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia.

Z tablic wynika, że w 2020 roku średnia dalszego trwania życia kobiet wynosiła 265,1 miesiąca, w 2021 roku 247,7 miesiąca, a w 2022 roku 238,9 miesiąca. W przypadku mężczyzn liczby te wynosiły kolejno 217,6, 204,3 i 196,2 miesiąca.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto skorzysta?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że emeryci po 65. roku życia mogą starać się o ponowne przeliczenie emerytury w związku z korzystniejszymi tablicami dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Kto może złożyć taki wniosek?

  • osoba, która przy składaniu wniosku o emeryturę nie dysponowała wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia
  • osoba, która może obecnie udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia
  • osoba, która po przyznaniu świadczenia pracowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć seniorzy, którzy:

  • osiągnęli wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, ale wciąż pracowali
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, więc ich emerytury będą zaliczane według nowych zasad.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury złożyć można osobiście lub drogą internetową. Formularz dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 18: Remigiusz MrózINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas