Reklama

Nie tylko 13. i 14. emerytura. Oto wszystkie ulgi dla seniorów

13. i 14. emerytura to niejedyne udogodnienia, na jakie mogą liczyć polscy seniorzy. Co jeszcze im przysługuje? Oto lista wszystkich ulg i zniżek dla emerytów i rencistów, o których wielu Polaków nie ma pojęcia. Warto z nich skorzystać, aby nie nadwyrężać swojego domowego budżetu.

13. i 14. emerytura podreperują budżety polskich seniorów w 2022 roku, jednak to tylko niewielka część benefitów, jakie im przysługują. 

Niestety emeryci i renciści często nie zdają sobie sprawy z tego, że po osiągnięciu określonego wieku są uprawnieni do korzystania z licznych udogodnień oferowanych przez samorządy i instytucje państwowe. Wyjaśniamy, jakie ulgi i zniżki przysługują seniorom

Ulgi dla seniorów 2022: Ogólnopolska Karta Seniora

Po ukończeniu 60 roku życia seniorzy mogą odebrać ogólnopolską kartę seniora. Jest to bezpłatny, bezterminowy, imienny dokument, który uprawnia ich do skorzystania z ulg dla ponad 2000 aktywności w całym kraju. 

Reklama

Wniosek o ogólnopolską kartę seniora można znaleźć tutaj. Wystarczy jedynie go wypełnić i wysłać pod podany adres, a w odpowiedzi przyjdzie koperta z odpowiednim blankietem w środku. 

  • Należy pamiętać, że na jednego seniora przypada jedna karta, dlatego w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim należy złożyć dwa osobne wnioski o Ogólnopolską Kartę Seniora
  • Listę aktywności, z których można skorzystać w jej ramach, znaleźć można na stronie glosseniora.pl. Wystarczy jedynie wpisać miejscowość i wybrać kategorię usług, które nas interesują, aby zobaczyć, z czego można skorzystać w najbliższej okolicy.

Zniżki dla seniorów 2022: Samorządowa Karta Seniora

Poza Ogólnopolską Kartą Seniora, emerytom i rencistom przysługują również liczne uprawnienia w ramach Samorządowej Karty Seniora SKS, której celem jest uaktywnienie osób po 60. roku życia. 

Na jej podstawie mnóstwo samorządów umożliwia starszym Polakom skorzystanie ze zniżek w instytucjach gminnych, miejskich, a często również w aptekach, salonach urody i taksówkach. 

  • Samorządowe Karty Seniora mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. W niektórych przypadkach są to typowe karty, które można umieścić w portfelu. W innych za SKS uznawany jest dowód osobisty, dzięki któremu można potwierdzić wiek danej osoby. 
  • Samorządowe Karty Seniora bardzo często uprawniają do zniżek w aptekach i instytucjach kultury. 

Zniżki dla seniorów 2022: Ulga w abonamencie RTV

Emeryci i renciści po ukończeniu 75 lat moga skorzystać z ulgi w abonamencie RTV. Przysługuje ona również osobom po sześćdziesiątce, ale tylko wtedy, gdy ich miesięczny dochód jest niższy niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. 

  • W takim przypadku należy pójść na pocztę z dowodem osobistym, decyzją ZUS o wysokości emerytury w danym roku, odcinkiem emerytury, bądź decyzją o jej przyznaniu. 
  • Po otrzymaniu oświadczenia trzeba po prostu je wypełnić i złożyć w okienku, aby od kolejnego miesiąca nie musieć już ponosić kosztów w ramach abonamentu RTV.

Zniżki dla seniorów 2022: Zwolnienie z podatku na psa

Samotni emeryci i renciści po 65 r.ż., którzy posiadają w domu psa, mogą zostać zwolnieni z płacenia podatku za swojego czworonoga. Warunek jest jednak taki, że senior musi samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe, a więc nie może mieszać z nikim poza pupilem. 

Czytaj również:

Dobra wiadomość dla seniorów. Mogą zarobić 168 złotych więcej 

Zapada decyzja w sprawie 14 emerytury. Wypłata ruszy w sierpniu

Polski Ład: Od 1 lipca rozczarowująca zmiana dla samotnie wychowujących dzieci 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | 14. emerytura | seniorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy