Popijasz śniadanie herbatą? To ogromny błąd!

Herbata to jeden z najbardziej popularnych napojów. Polacy chętnie piją ją o każdej porze dnia, również po posiłkach. Jednak, jak się okazuje, nie jest to rozwiązanie neutralne - herbata może wpływać na przyswajność niektórych składników odżywczych, a także leków. Kiedy lepiej zrezygnować z herbaty? Wyjaśniamy!

Herbata nie jest dobrym wyborem jako napój do obiadu czy śniadania
Herbata nie jest dobrym wyborem jako napój do obiadu czy śniadania123RF/PICSEL

Nie popijaj śniadania herbatą

Badania wykazały, że zwarte w herbacie taniny hamują przyswajalność żelaza. Popicie posiłku herbatą może ograniczyć przyswajanie zawartego w nim żelaza nawet o 60 proc.

Dotyczy to przede wszystkim żelaza niehemowego, czyli pochodzącego z produktów roślinnych, które jest trudniej przyswajane niż żelazo hemowe. Dlatego informacja ta ma szczególne znaczenie dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Im mocniejsza herbata, tym więcej zawiera tanin
Im mocniejsza herbata, tym więcej zawiera tanin123RF/PICSEL

Warto pamiętać, że im herbata mocniejsza, tym wyższa jest w niej zawartość tanin. Najlepiej zrezygnować z herbaty, jako napoju podawanego do posiłków takich jak śniadanie czy obiad. Doskonale sprawdzi się za to przy podwieczorku, w towarzystwie kawałka ciasta lub deseru.

Polifenole zawarte w herbacie mogą też ograniczyć przyswajalność ważnych dla zdrowia pierwiastków takich jak miedź i chrom.

Picie herbaty a leki

Zawarte w herbacie substancje mogą też wpłynąć na skuteczność przyjmowanych leków. Ze względu na negatywny wpływ na przyswajalność żelaza, herbata obniża skuteczność leków na anemię i suplementów diety z żelazem.

Zawartość kofeiny również nie jest obojętna. Kofeina przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi i reaguje z niektórymi lekami, nasilając ich działanie. Herbatą nie powinno się popijać takich leków jak adenozyna, klozapina, ponieważ obniża to ich skuteczność. Podobnie jest z niektórymi lekami stosowanymi w terapii nowotworów.

Również zielona herbata nie jest dobrym napojem do popijania leków, szczególnie takich jak warfaryna, ibuprofen lub aspiryna.

Przed zażyciem leków należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką. Leki najlepiej jest popijać wodą.

Zimą czarna herbata idealnie komponuje się z imbirem, kardamonem i czarnym pieprzem. Rozgrzewa i podnosi odporność organizmuNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas