Poprawia koncentrację i nastrój. Efekt utrzymuje się dłużej niż po kofeinie
Sięganie po filiżankę kawy to dla wielu z nas codzienny rytuał, którego celem jest dodanie energii i poprawa samopoczucia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje ciekawa alternatywa o łagodniejszym, ale bardziej długotrwałym działaniu. Teobromina to składnik, o którego dostarczenie organizmowi nietrudno. Znajduje się bowiem w napoju, który kojarzymy z dzieciństwa.
Teobromina to jeden z kluczowych składników kakao, który ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Choć jest mniej znany niż kofeina, odgrywa istotną rolę w oddziaływaniu produktów kakaowych na organizm.
Spis treści:
Czym jest teobromina?
Stanowi naturalny alkaloid, należący do tej samej grupy związków co kofeina i teofilina. Najbogatszym źródłem teobrominy są nasiona kakaowca, ale można ją znaleźć również w innych roślinach, takich jak ostrokrzew paragwajski, z którego wytwarzana jest herbata yerba mate. Nazwa substancji pochodzi od łacińskiego określenia drzewa kakaowego — Theobroma cacao. Pierwszy człon dosłownie oznacza "pokarm bogów".
Łagodnie pobudza i poprawia nastrój
Jak wpływa teobromina na organizm? Charakteryzuje się działaniem łagodnie stymulującym. Bierze udział w produkcji endorfin i serotoniny, co bezpośrednio przekłada się na poprawę nastroju oraz uczucie zrelaksowania, odprężenia. Teobromina powoduje również rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co może pomagać w poprawie krążenia oraz obniżaniu ciśnienia krwi. Wykazuje działanie moczopędne, więc sprzyja usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i niwelowaniu obrzęków, które mogą z tego wynikać.
Teobromina a kofeina — najważniejsze różnice
Choć substancje są ze sobą spokrewnione pod kątem chemicznym, różnią się wpływem na ludzkie ciało. Pierwsza różnica dotyczy siły działania. Kofeina to szybszy i mocniejszy zastrzyk energii. Jako silny stymulant ośrodkowego układu nerwowego powoduje szybki wzrost energii, ale często skutkuje również jego nagłym spadkiem i pojawiającym się uczuciem ogromnego zmęczenia. Mogą pojawić się niepokoje i drżenie rąk. Z kolei teobromina działa łagodniej od kofeiny. Być może nie odczujemy gwałtownego "doładowania energetycznego", ale jej działanie jest bardziej rozłożone w czasie. Cechuje się bardziej stabilnym i długotrwałym efektem.
Stymulacja koncentracji i korzystny wpływ na układ krążenia
Wśród właściwości teobrominy w pierwszej kolejności należy wymienić poprawę koncentracji. Związek ten pozwala zachować skupienie bez uczucia nadmiernego pobudzenia. Jednocześnie wpływa korzystnie na zdrowie serca, obniżając poziom ciśnienia tętniczego krwi. Pomaga neutralizować wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Co zapewne mniej oczywiste, teobromina to wsparcie układu oddechowego. Może działać rozkurczowo na mięśnie oskrzeli, co jest szczególne istotne w przypadku osób z astmą.
Jakie kakao pić, aby czerpać jak najwięcej korzyści z teobrominy?
Należy unikać produktów, którego skład wydaje się być nieskończoną listą kolejnych dodatków, w tym dużych ilości cukru i mleka. Niesłodzone, naturalne kakao jest najzdrowsze i stanowi najbogatsze źródło teobrominy. Poddane jest procesom obróbki w minimalnym stopniu, więc zachowuje najwięcej składników odżywczych.
Przeciwwskazania
Kiedy teobromina może zaszkodzić? Mimo że jest bezpieczna dla większości ludzi, nadmiar może wywołać skutki uboczne. Do najczęściej występujących zaliczają się problemy z zasypianiem i bezsenność. W sporadycznych przypadkach mogą pojawić się bóle głowy, mdłości oraz przyspieszone bicie serca. Osoby szczególnie wrażliwe na stymulanty powinny więc spożywać kakao z umiarem.