Zmieszaj jedną łyżkę z wodą i podlej ogórki. Zapewnia kosze pełne dojrzałych warzyw
Okres kwitnienia i zawiązywania owoców to wyjątkowo ważny czas dla ogórków. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, odpłacą się obfitymi plonami, które z powodzeniem wykorzystamy w kulinariach. Trzeba jednak wiedzieć, jak dbać o nie we właściwy sposób. W artykule prezentujemy patent na przygotowanie odżywczego nawozu, którego głównym składnikiem jest miód – smakołyk dzieci i dorosłych. Dlaczego tak dobrze wpływa na ogórki? Sprawdź teraz.
Spis treści:
Dlaczego ogórki lubią miód?
Płynny, lepki lub w pełni skrystalizowany. Nektarowy oraz spadziowy. Liczne odmiany miodu znalazły swoich zwolenników nie tylko wśród łasuchów, ciągnących do słodkiego, ale także kucharzy i ogrodników. Osoby zajmujące się pielęgnacją upraw chętnie stosują go w formie nawozu, skutecznie odżywiającego rośliny. Gatunkiem, który szczególnie upodobał sobie zastrzyk słodyczy, są ogórki. Dlaczego miód sprawdza się w roli odżywki?
Ogórki, podobnie jak inne warzywa, owoce i rośliny ozdobne, potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju licznych składników odżywczych, m.in. magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Wszystkie pierwiastki bez problemu znajdziemy w słodkim miodzie. Produkt dostarcza im także pożądanych cukrów, które wpływają na budowę silnego układu korzeniowego. Na tym jego rola się nie kończy. Ogórki wykorzystują miód do rozwijania pąków kwiatowych, a z czasem do wytwarzania owoców, które po osiągnięciu pełnej dojrzałości zachwycą smakiem.
Domowy nawóz na bazie miodu - jak przygotować?
Zanim zabierzemy się za przygotowywanie odżywki miodowej, zacznijmy od oszacowania ilości roślin posadzonych ogórków, do których chcemy ją zastosować. Optymalnie poleca się wykonanie roztworu na bazie jednego litra gorącej wody oraz jednej łyżki stołowej miodu. Ważne, by temperatura płynu nie przekraczała 35 st. C. Jest to szczególnie ważne, gdyż wyższe wartości skutecznie zabijają cenne właściwości miodu. Gotowym nawozem dokładnie podlewamy grządki, pilnując, by nie ominąć żadnego fragmentu.
Miód przyda się także do wykonania oprysku, który sprzyja częstszemu zapylaniu ogórków przez pszczoły, a to wpływa na wzmocnienie plonowania. Wystarczy, że rozcieńczymy jedną łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody, wymieszamy do dokładnego rozpuszczenia, a następnie przelejemy to butelki z atomizerem. To skuteczny sposób na przyciągnięcie pożytecznych owadów.
Wykorzystanie słodkiego produktu w ogrodzie
Ogrodnicy pieczołowicie uprawiający krzewy różane w ogrodzie mogą także z powodzeniem wykorzystać miód do ich pielęgnowania. Do przygotowania nawozu potrzebujemy miodu oraz ziemniaka. W kolejnym kroku pobieramy sadzonkę róży, pozbawiamy jej kielichów kwiatowych oraz listków, a końcówkę dokładnie moczymy w miodzie. Tak przygotowaną wbijamy w plasterek obranego ziemniaka i sadzimy w ziemi. Połączenie obu składników wpłynie na stymulowanie wzrostu, dzięki czemu w niedługim czasie uzyskamy zachwycający krzew różany.
Sprawdź również: