Poranny spalacz tłuszczu. Dodaj szczyptę do kawy
Smak i aromat kawy można wzbogacić na wiele sposobów. Niektórzy przepadają za pianką ze spienionego mleka, inni eksperymentują z aromatycznymi przyprawami. Cynamon lub kardamon do kawy już raczej nikogo nie dziwią. Nadal jednak mamy wiele do odkrycia w kontekście nieoczywistych dodatków do kawy. Jeden z pikantnych produktów z kuchennej szafki nie tylko urozmaici smak, ale przyczyni się także do podkręcenia metabolizmu.
Spis treści:
Pikantny akcent jako nietypowy dodatek do kawy
Mocny aromat i głęboki smak kawy sprawiają, że wiele osób nie odczuwa potrzeby, by cokolwiek dodawać do filiżanki. Warto jednak pozwolić sobie na pewne urozmaicenie, by wzbogacić właściwości pobudzającego napoju. Połączenie kawy i ostrej papryczki chili w pierwszej chwili może wydawać się zaskakujące. W rzeczywistości tworzy harmonijną kompozycję, a sproszkowana pikantna papryka świetnie podkreśla bogactwo kawowego smaku.
Bez obaw. Kawa z chili nie musi być przesadnie ostra. Grunt to odpowiednio dobrana ilość przyprawy, która nada subtelnego posmaku — bez wrażenia palenia podniebienia. Rozgrzeje kubki smakowe, pozostawiając przyjemne ciepło. Na jedną filiżankę kawy użyj zaledwie szczypty przyprawy. Pamiętaj jednocześnie o tym, by nie dotykać jej gołymi rękami. Niewielkie ilości chili mogą pozostać na palcach, a w razie kontaktu z oczami lub nosem, wywołają bardzo nieprzyjemne dolegliwości.
Jakie właściwości ma kawa z chili?
Dodatku chili do kawy nie należy postrzegać wyłącznie w kategoriach eksperymentów kulinarnych i zabawy w baristę w zaciszu własnej kuchni. Zaletą pikantnej przyprawy jest obecność kapsaicyny w jej składzie. Związek chemiczny odpowiada nie tylko za ostry smak, ale znany jest również z licznych właściwości prozdrowotnych. Co daje picie kawy z chili?
Taki zestaw jest korzystny dla poprawy krążenia. Kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja lepszemu przepływowi krwi. Nie pozostaje to bez wpływu na prawidłową pracę serca. Papryczki chili, również w sproszkowanej wersji, są źródłem witamin A oraz C, które są niezbędne dla wzmacniania odporności. Warto o tym pamiętać nie tylko jesienią i zimą, kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na infekcje. Budowa mocnego układu immunologicznego to proces, który trwa i nie da się go sprowadzić do kilkudniowej kuracji. Kawa z chili nie tylko działa jak zastrzyk energii (zwłaszcza o poranku), ale także stymuluje wydzielanie endorfin, co poprawia samopoczucie.
Kawa z chili na odchudzanie — czy to dobry pomysł?
Kluczem do utraty zbędnych kilogramów i utrzymania prawidłowej masy ciała jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Nadal jednak możemy szukać sposobów, które usprawnią cały proces i pomogą nam szybciej zobaczyć upragnione efekty w postaci luźniejszych ubrań i mniejszych wartości wskazywanych przez wagę. Kawa z chili to sprzymierzeniec odchudzania.
Kolejny raz te właściwości są dziełem kapsaicyny. Pobudza termogenezę, czyli podnosi ciepłotę ciała. Proces ten pozwala również zużywać tkankę tłuszczową na potrzeby energetyczne, ograniczając jej odkładanie się w organizmie. Połączenie chili i kofeiny, która działa jak naturalny stymulant, wspiera spalanie kalorii zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i nawet w stanie spoczynku.
Kto powinien uważać na kawę z chili?
Mimo wielu zalet tego połączenia nie każdy może spożywać kawę z chili. Przeciwwskazaniem są problemy żołądkowe. Ostrej przyprawy powinny unikać osoby zmagające się refluksem żołądkowo-przełykowym, nadwrażliwością żołądka i wrzodami. Choć chili poprawia krążenie, w połączeniu z kawą może nadmiernie podnosić ciśnienie krwi, co czyni ją niewłaściwym wyborem dla pacjentów z nadciśnieniem.