Porządki przed świętami: Kiedy zacząć i jakich środków użyć?

Mycie okien, pranie zasłon i firan, czyszczenie dywanów, polerowanie sztućców, usuwanie tłustych osadów z kuchennych mebli i porządkowanie szafy... Lista przedświątecznych, często mało lubianych przez nas, zadań jest długa, a obawy, że z którymś z nich nie zdążymy na czas, rosną z każdym dniem. Stresu dokładamy sobie sami, bo z reguły większość żmudnych czynności odkładamy na ostatnią chwilę. Podpowiemy wam, jak na luzie przeżyć świąteczne zamieszanie i jak odpowiednio zaplanować harmonogram koniecznych prac, by dopiąć wszystko na ostatni guzik, jeszcze zanim na niebie pojawi się wigilijna, pierwsza gwiazdka.

article cover
©123RF/PICSEL

Wybierz odpowiedni termin

©123RF/PICSEL

Nic tak nie podbija dawki przedświątecznego stresu, jak uciekający czas i nadmiar mnożących się obowiązków. Możesz nad tym zaplanować i nie dać się zwariować. Wystarczy, że sporządzisz krótki, acz treściwy harmonogram prac. Weź pod uwagę wielkość twojego domu czy mieszkania i rozpisz plan. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na każde pomieszczenie jednego dnia. Już ten prosty zabieg pozwoli ci na wstępny ogląd sytuacji i pozwoli ustalić, kiedy najlepiej zacząć. Pamiętaj, że psikusa może ci sprawić nie tylko kapryśny partner, ale i... pogoda. Uwzględnienie buforów czasowych może ci tylko pomóc. Unikniesz zamieszania i wpadek, a przed samą Wigilią zostaną ci do wykonania ostatnie czynności, czyli gotowanie i dekorowanie.

Grunt to dobre przygotowanie

Do porządków dobrze się przygotuj. Zanim jeszcze włożysz fartuszek, sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne do sprzątania i wprowadzenia ładu w swoim domu środki i narzędzia czyszczące. O czym nie możesz zapomnieć?

Oto wstępna lista, którą każdy może dostosować do swoich potrzeb:

- Komplet miękkich szmatek, najlepiej z mikrofibry

- Komplet ręczników papierowych

- Komplet zmywaków kuchennych

- Miękka szczotka

- Przetestowany płyn do mycia naczyń

- Ocet spirytusowy

- Amoniak

- Kwasek cytrynowy

- Soda oczyszczona

- Sprawdzony proszek do prania

- Zmiotka i łopatka

- Miotła z długim stylem

- Drabina

- Miski, wiadra

Krok pierwszy: Mycie okien

©123RF/PICSEL

Odpowiednio przygotowana i wyposażona, możesz działać. Od czego zacząć? Najlepiej od mycia okien. To czynność pracochłonna i wymagająca przestrzegania kilku podstawowych zasad:

- Pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej godziny i aura panująca za oknem. Błędem jest mycie okien zarówno w bardzo zimne, jak i w bardzo słoneczne dni. Albo będziemy zmagać się z zamarzaniem szyb, albo z powstawaniem uporczywych smug.

- Ze środkami czystości nie warto przesadzać. Wystarczy niewielka ich ilość, a po każdym ich użyciu szyby trzeba starannie osuszyć.

- Polerowanie to integralna część mycia okien. Nie wolno o niej zapominać. Technik jest co najmniej kilka, ale doskonale sprawdzi się w tym przypadku sprawdzony ocet albo amoniak; nylonowe rajstopy i kulki ze starych, czarno-białych gazet.

Czym najlepiej myć okna?

Każda pani domu ma z pewnością ma swój patent i przetestowany środek. Podpowiadamy, że doskonale sprawdzą się domowe płyny sporządzane na bazie octu spirytusowego, wódki, soku z cytryny i amoniaku.

Jak wybielić firanki?

©123RF/PICSEL

Skoro mycie okien mamy już za sobą, pora na krótką wzmiankę o firankach. Jeśli zastanawiasz się, jak przywrócić im dawny blask i śnieżnobiały kolor, to podpowiadamy, że mogą ci w tym przypadku pomóc sprawdzone w kuchni soda oczyszczona, sól kuchenna, ocet, proszek do pieczenia oraz służąca nam na co dzień do uśmierzania bólu aspiryna czy trafiające zwykle do kosza skorupki jaj.

Jak pozbyć się niechcianego zapachu z szafy?

Nie zapomnij o gruntownych porządkach w swojej szafie. Pozbądź się ubrań, których już nie potrzebujesz. Te, które nie są zniszczone, najlepiej oddaj, a te, których można wtórnie użyć, wykorzystaj do sprzątania. Świetnie sprawdzą się choćby podkoszulki, zwłaszcza te wykonane z bawełny.

Jeśli zauważyłaś, że z twojej szafy dobiega nieprzyjemny zapach, sięgnij po mieszanką na bazie octu. Do jej przyrządzenia będzie ci potrzebny litr wody i dwie łyżki octu. Gdy będzie gotowa, przetrzyj nią wnętrze swojej szafy. Gdy wyschnie, spryskaj ją dodatkowo olejkiem, najlepiej lawendowym, który odstraszy mole.

Jeśli chcesz pozbyć się zapachu pleśni, przetrzyj wnętrze szafy wodą z octem, a następnie wstaw do środka pojemnik ze zmiażdżonymi goździkami.

Jak usunąć plamy z dywanu?

art
©123RF/PICSEL

Jeśli na twoim dywanie pojawiły się mało efektywne plamy, sięgnij po kuchenną sól. Wsyp do miski taką jej ilość, aby pokryć zanieczyszczenie na dywanie, następnie skrop ją wodą, żeby zaczęła się zbrylać. Nałóż solną pastę na zabrudzony dywan i rozprowadź na plamie. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie usuń zmiotką pozostałości po soli i odkurz dywan. Jeśli zabrudzenia są silne, jeszcze raz nałóż solną pastę na plamy. Wszelkie zabrudzenia powinny zniknąć.

Jak usunąć tłusty osad z szafek?

Zalegający na szafkach tłuszcz i brud to największa zmora każdej pani domu. Jeśli chcesz szybko pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń, smug i przebarwień, sięgnij po ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną i wodę amoniakalną. W kilkanaście minut twoja kuchnia będzie lśnić.

Jak wyczyścić sztućce?

Nie masz pomysłu, jak przywrócić twoim sztućcom dawny blask? Będą wyglądały jak nowe, jeśli oczyścisz je w roztworze soli. Rozłóż w misce folię aluminiową. Wlej do niej ciepłą wodę i dodaj dwie garści soli. Zanurz w mieszance sztućce. Po upływie godziny starannie wypłucz je w ciepłej wodzie i wypoleruj. Efekt z pewnością miło cię zaskoczy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas