Posadź rośliny ozdobne korzystne dla zdrowia

Zawierają cenne składniki, można zatem ususzyć je do domowej apteczki. Nie mają wielkich wymagań, a niektóre z nich można uprawiać nawet w skrzynce na balkonie.

Nagietek
Nagietek123RF/PICSEL

Są nie tylko dekoracyjne, ale mogą pomóc nam w kilku przykrych dolegliwościach. Wciąż można posadzić ich sadzonki lub wysiać nasiona. Zakwitną wprawdzie nieco później, ale nie wpłynie to na ich dobroczynne właściwości.

Nagietek

Nasiona wysiej do gruntu lub skrzynek z ziemią ogrodniczą do końca maja (zakwitnie pod koniec lipca).

Dla zdrowia: Obrywaj płatki świeżo rozwiniętych kwiatów. Napar z płatków (płaska łyżka na szklankę wrzątku) działa moczopędnie, zwiększa odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran, działa kojąco na zmęczone oczy.

Czarna malwa

Sadzonki posadź w miejscu, w którym jest dużo słońca. Podczas upałów podlewaj obficie. Możesz zasilać nawozem z ogórecznika (przepis na sąsiedniej stronie).

Dla zdrowia: Napar (2/3 szkl. wrzątku na płatki z 2-3 kwiatów) łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi chrypkę i suchy kaszel (zwłaszcza u palaczy).

Dziewanna

Sadzonki można kupić w sklepie ogrodniczym albo wykopać na spacerze (rośnie na nieużytkach, nie jest pod ochroną). Lubi glebę piaszczystą, przepuszczalną.

Dla zdrowia: Garść płatków dziewanny włóż do słoja, zalej szklanką oliwy lub oleju, zakręć. Odstaw na 2 tyg., codziennie zakręć słojem, by wymieszać płyn. 2 razy dziennie przez 2 tygodnie smaruj olejkiem bolące stawy.

Ostropest

Nasiona można kupić w sklepach ogrodniczych i internecie. Lubi glebę żyzną i częste podlewanie.

Dla zdrowia: Wykrusz dojrzałe nasiona i zmiel. Posypuj nimi sałatki lub zażywaj łyżeczkę mielonych nasion, popijając wodą. Wzmacniają organizm, regenerują wątrobę, normalizują ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Ostropest
Ostropest123RF/PICSEL

Lawenda

Sadzonkę najlepiej posadzić w sporej donicy - bardzo szybko się rozrasta. Podczas upałów podlewaj codziennie, co miesiąc zasilaj nawozem uniwersalnym.

Dla zdrowia: Zawarty w całej roślinie olejek lawendowy działa uspokajająco i łagodzi stres. Ścięte kwiatostany owiń w gazę i wsuń pod powłoczkę jaśka, a pozbędziesz się problemów z zasypianiem. Napar (łyżeczka kwiatów na 2/3 szkl. wrzątku) działa moczopędnie, obniża ciśnienie i łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.

Rumianek

Nasiona kupisz w sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych. Rośnie dobrze w każdej glebie, nawet jałowej, piaszczystej i kamienistej. Podczas upałów nie podlewaj rumianku w dzień ze spryskiwacza ogrodowego - powoduje to czernienie płatków.

Dla zdrowia: Okład nasączony naparem (łyżka całych kwiatków na szklankę wrzątku) łagodzi podrażnienia skórne, koi oparzenia słoneczne. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, łagodzi nadkwasotę, ułatwia trawienie, zwłaszcza tłustych mięs.

Czarnuszka

Wysiewaj do gruntu w miejscach widnych, lecz niewystawionych na bezpośrednie działanie słońca. Lubi podłoże wilgotne, żyzne, próchnicze. Podczas kwitnienia można podlewać ją nawozem uniwersalnym według wskazówek na opakowaniu.

Dla zdrowia: Wyłuskane ziarna czarnuszki dodawaj do kotletów mielonych, zapiekanek, kopytek. Zawarty w nich olej działa antynowotworowo, łagodzi objawy astmy, wspiera organizm w walce z przeziębieniem, grypą, infekcjami układu oddechowego (zatok, oskrzeli itp.).

Uwaga! Malwa, lawenda i nagietek mają jadalne kwiaty. Świeże płatki dodaj do sałatek, możesz też aromatyzować nimi wodę do picia (garść płatków zalej w dzbanku litrem wody gazowanej i odstaw na 2 godz.).

Ogrodowe sekrety zielarza

Kiedy ostropest będzie miał ok. 30 cm, ułam mu wierzchołek. Bujniej się wtedy rozkrzewi, będzie miał więcej kwiatów (i nasion).

Przy obrywaniu płatków z kwiatów zgrupowanych w duże kwiatostany (malwa, dziewanna), obrywaj tylko te z dolnej połowy kwiatostanu. Są większe, bardziej zasobne w dobroczynne składniki.

Na nagietku, czarnuszce i ostropeście pozostaw pierwsze kwiaty. To właśnie z nich uformują się najbardziej dorodne nasiona, które wysieją się same i zapewnią ci ozdobne rośliny lecznicze w następnym roku.

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas