Posadź w ogrodzie te rośliny. Twoja działka stanie się motylim królestwem

Widok motyli w ogrodzie powinien cieszyć nas z różnych względów. Przede wszystkim ich obecność tworzy sielską atmosferę, w której łatwo jest się zrelaksować i zapomnieć o trudach dnia codziennego. Jednak rola motyli w środowisku jest dużo ważniejsza. Należą bowiem do owadów zapylających, które są w stanie pokonywać większe odległości niż pszczoły. Chcesz zachęcić je do odwiedzenia ogrodu? Podpowiadamy, jakie rośliny przyciągają motyle. Zadbaj o to, by nie zabrakło ich na twojej działce.

Motyle w ogrodzie są bardzo pożyteczne
Motyle w ogrodzie są bardzo pożyteczne123RF/PICSEL

Rola motyli w środowisku — są nie mniej ważne niż pszczoły!

Istnieją osoby, które mogą godzinami wpatrywać się w kolorowe skrzydła tych wyjątkowych owadów. Poza zachwytami trzeba jednak pamiętać o znaczeniu motyli dla środowiska. Żywią się nektarem kwiatów, często skrywanym głęboko w kwiatowych kielichach. Nie każdy gatunek owadów jest w stanie do nich dotrzeć. Motyle radzą sobie z tym zadaniem znakomicie, ocierając się o pyłki i przenosząc je dalej w świat. W ten sposób możliwe jest rozmnażanie życiodajnych roślin — w tym owoców i warzyw.

Choć z tą funkcją kojarzone są przede wszystkim pszczoły, nie można bagatelizować roli motyli. Pokonują one większe dystanse niż pszczoły miodne, które przemieszczają się jedynie w pobliżu uli. Dodatkowo motyle są ważnym elementem ekosystemu, stanowiąc część łańcucha pokarmowego. Na różnym etapie rozwoju stają się pożywieniem dla ptaków, małych ssaków, jaszczurek, pająków czy nietoperzy. Ogrodników pewnie ucieszy fakt, że niektóre gatunki motyli żywią się mszycami, dzięki czemu zyskujemy naturalnego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami.

Zadbaj o to, by motyle odwiedzały twój ogród
Zadbaj o to, by motyle odwiedzały twój ogród123RF/PICSEL

Jak zwabić motyle do ogrodu? Owady potrzebują wsparcia

Motyle są wyjątkowo wrażliwe na zmiany klimatu. Wskazuje się na to, że od ponad pół wieku populacje motyli w szybkim tempie maleją. Do głównych przyczyn zaliczyć można rozbudowujące się przestrzenie miejskie i zmiany klimatyczne. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków we własnym zakresie. Wbrew pozorom pojedyncze działania ogrodników mogą przynosić pożądane efekty. Prezentujemy przykłady roślin, które przyciągają motyle. Znajdź dla nich miejsce w swoim ogrodzie.

Co przyciąga motyle?

Chęć zwabienia motyli do ogrodu będzie doskonałą okazją do stworzenia barwnej aranżacji na swojej posesji. Owady najbardziej przyciąga różnorodność. Postaraj się wybierać takie gatunki, które rozwijają kwiaty o jaskrawych barwach, np. różowej, fioletowej, żółtej i pomarańczowej. Nie bez znaczenia pozostaje także przyjemny aromat. W ogrodzie lub na działce sadź kwiaty w dużych grupach, aby skutecznie zwabić motyle. Rozplanuj to w taki sposób, aby kwitnące okazy zdobiły przestrzeń od wiosny aż do jesieni.

Budleja Dawida, czyli motyli krzew

Podejrzewamy, że nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie budleja znalazła się na pierwszym miejscu wśród roślin wabiących motyle. Jej kwiaty wyglądają i pachną na tyle zachęcająco, że w sezonie cały krzew wydaje się być motylim królestwem. Kiedy kwitnie budleja Dawida? Spektakl ten możesz oglądać od czerwca do października. Aby rozwijała się bujnie, zapewnij jej słoneczne i ciepłe stanowisko oraz przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię o obojętnym odczynie.

Budleja Dawida to bajkowy krzew o pięknych i okazałych kwiatostanach
Budleja Dawida to bajkowy krzew o pięknych i okazałych kwiatostanach123RF/PICSEL

Jakie kwiaty przyciągają motyle?

Jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, by pozwolić sobie na uprawę rozłożystych krzewów, nic straconego. Wybór wśród kwiatów, za którymi motyle przepadają, jest ogromny. Wiosną do ogrodu będą wabić je pierwiosnki, wrzosiec krwisty oraz floksy. Im bliżej lata, tym twój ogród stanie się dla motyli jeszcze bardziej atrakcyjny i będą skłonne zadomowić się w nim do początków jesieni. W ogrodzie znajdź miejsce dla:

  • lawendy wąskolistnej,
  • malwy,
  • aksamitek,
  • macierzanki,
  • jeżówki purpurowej,
  • rudbekii,
  • werbeny patagońskiej,
  • astrów (zwanych także marcinkami),
  • rozchodnika okazałego,
  • cynii.

Łąka kwietna w służbie motyli i gąsienic

Mimo że dorosłe motyle wzbudzają zachwyt, gąsienice nie prezentują się tak samo elegancko i barwnie. Jeśli jednak mają zamienić się w kolorowe i pożyteczne owady, o nie również należy zadbać. Dobrze jest wygospodarować w ogrodzie zakątek, w którym stworzysz łąkę kwietną. Zaciszne miejsce, którego nie trzeba kosić, a przy okazji azyl dla motyli na każdym etapie rozwoju? Ogrodnicy, którzy nie lubią się przepracowywać, z pewnością będą zadowoleni.

Na łące kwietnej mile widziane są chwasty. Gąsienice motyli żerują na pokrzywie, ostach, podbiale i łopianie. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ta część ogrodu nie powinna znajdować się w pobliżu grządek, na których uprawiasz warzywa — zwłaszcza kapustę. Inaczej wygłodniałe gąsienice uwzględnią w swoim menu również te gatunki.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas