Jakie rośliny miododajne warto wybrać do ogrodu? Nakarmią pszczoły i ozdobią ogród

Rośliny nie muszą pełnić w ogrodzie wyłącznie funkcji dekoracyjnych. Niektóre z nich stanowią pokarm dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły. Miododajne okazy są pożądane w tym sezonie, a przy okazji będą cieszyć oko. Sprawdź, które gatunki kwitną już wczesną wiosną.

Pszczoły to pożyteczny gatunek owadów
Pszczoły to pożyteczny gatunek owadów123RF/PICSEL

  • W ogrodzie warto uprawić różnorodne rośliny miododajne, które stanowią pożywienie dla pszczół.
  • Wielu ogrodników buduje specjalne domy dla owadów zapylających, będących równocześnie dekoracją.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie rośliny miododajne?

Ogród przyjazny pszczołom i innym zapylaczom to taki, w którym mogą poczuć się bezpiecznie i pracować. Warto więc sadzić rośliny miododajne, które przy okazji pięknie się prezentują. Stanowią pokarm dla owadów, które również zapylają okazy: przenoszą pyłek z jednych roślin do drugich. Natomiast nektar, z którego powstaje miód, jest pokarmem dla pszczół i ich potomstwa. To sprawiło, że są od siebie zależne i wzajemnie się uzupełniają.

Jakie rośliny miododajne warto wybrać do ogrodu?

Już początkiem marca widać pierwsze rośliny
Już początkiem marca widać pierwsze rośliny123RF/PICSEL

Niektóre z roślin miododajnych kwitną już wczesną wiosną, są to:

  • sasanka zwyczajna,
  • hiacynt wschodni,
  • mahonia pospolita,
  • tulipany,
  • wrzosiec krwisty.

Cennym pokarmem dla owadów zapylających są również drzewa owocowe, np. śliwa domowa kwitnąca w marcu i kwietniu. A także niektóre gatunki ziół: lucerna, mięta, melisa, gryka zwyczajna.

Jak dbać o rośliny miododajne i owady?

W zależności od gatunku okazów należy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na wodę, rodzaj gleby czy stanowisko. Opryski dla wielu z nich są konieczne, ale mogą szkodzić owadom. Dobrze jest więc wybrać wieczorną porę, kiedy pszczoły już nie pracują tak intensywnie. Zwróć też uwagę na składniki produktu, ważne by nie zawierały pestycydów. Działają trująco na zapylające owady, są też niezdrowe dla ludzi. Wielu ogrodników buduje specjalne domy dla owadów, które są dla nich schronieniem. To pozwala przetrwać populacji, dbającej o wygląd twojego ogrodu.

Przeczytaj:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas