Posadź z różami. Rabaty będą wyglądać obłędnie przez cały sezon
Róże sadzimy zwykle w reprezentatywnych miejscach ogrodu. Wyglądają niezwykle elegancko, stając się naszym powodem do dumy. Ważne jest dobranie dla nich odpowiedniego towarzystwa. Co sadzić z różami? Prezentujemy gatunki, które będą dla nich kapitalnym tłem i pozwolą wyeksponować walory ozdobnych krzewów. Właściwy wybór sąsiedztwa dla róż zapewni widok bujnie kwitnącego ogrodu przez cały sezon.
Spis treści:
Co sadzić razem z różami? To musisz wziąć pod uwagę
Aranżowanie przestrzeni wokół domu czy na działce to duża frajda, ale też pewne wyzwanie. Zastanawiając się nad tym, co łączyć z różami w ogrodzie, trzeba postawić na gatunki, które mają podobne wymagania. Róże do wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują:
- słonecznego i osłoniętego przed porywistym wiatrem stanowiska;
- ziemi lekkiej, przepuszczalnej i żyznej;
- podłoża o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym (optymalne pH mieści się w przedziale 6,0-6,5).
Rośliny, które posadzisz z różami, nie mogą z nimi konkurować o zasoby, w tym wodę, składniki odżywcze i przestrzeń. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę takie gatunki, które wydają kolorowe kwiaty przed lub po okresie kwitnienia róż. Dzięki temu przez cały sezon twój ogród będzie skąpany w morzu barw.
Ozdobne krzewy jako tło dla róż w ogrodzie
Trafny wybór roślinnego tła dla róż sprawi, że będą one grały pierwsze skrzypce w ogrodowej przestrzeni. Wiele osób twierdzi, że kwitnące krzewy nie potrzebują dodatkowych ozdób, więc minimalizują udział kwitnących okazów wokół nich. Jednak drugi plan nadal pozostaje ważny.
Z czym połączyć róże, aby wyglądały jak z ogrodniczego katalogu? Pięknie prezentują się na tle popularnych tui - żywotników. Jeśli chcesz pójść w nieco mniej oczywistym kierunku, róże posadź w okolicach jałowców i berberysów.
Trawy ozdobne przy rabatach z różami
Niskie gatunki traw ozdobnych pozwolą uporać się z często występującym mankamentem krzaków róż. Chodzi o pozbawione liści dolne partie krzewów, które odbierają urok całości. W ramach naturalnej osłony możesz postawić na turzycę lub owsiczkę wieczniezieloną. Pamiętaj jednak, że róże potrzebują dobrej wentylacji, więc rozrastające się trawy należy sadzić od nich w pewnej odległości. Jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca w ogrodzie i chcesz stworzyć naprawdę imponujący krajobraz, obok róż możesz posadzić również wysokie trawy, np. miskanty.
Ogród tonący w kwiatach
Wybierając sąsiedztwo dla róż, nie należy unikać okazów kwitnących. Wielobarwne kompozycje sprawiają, że ogród wygląda bajecznie. Świetną propozycją są rośliny o drobniejszych kwiatach, które idealnie wypełnią przestrzeń w ogrodzie i będą doskonałym uzupełnieniem dla efektownych róż. Dobrą propozycją jest więc lawenda wąskolistna oraz bodziszek.
Na rabatach z różami warto umieścić także irysy, które kwitnąć zaczynają już w maju, więc umilą oczekiwanie na pojawienie się upragnionych róż. Z kolei kwitnąca nawet do października jeżówka zapewni kolorowe akcenty w ogrodzie, gdy róże już przekwitną.
Jakie zioła sadzić pod różami?
Sadzenie ziół ma niezwykle praktyczny charakter. Zyskujesz w ten sposób kapitalny dodatek do domowych posiłków i przy okazji wypełniasz przestrzeń w ogrodzie. Co jeszcze ważniejsze, niektóre z nich mają właściwości odstraszające szkodniki, więc róże będą rozwijać się bez żadnych niepokojów!
Dobrymi sąsiadami dla róż są:
- bazylia, której zapach odstrasza muchówki;
- wrotycz stanowiący barierę przed szkodliwymi chrząszczami i mrówkami,
- oregano, tymianek i rozmaryn, których aromat zniechęca mszyce.
Polecamy: