Co sadzić obok hortensji bukietowej? Takiego ogrodu pozazdroszczą ci sąsiedzi

Nawet niewielki ogród daje duże pole do popisu w kontekście jego aranżacji. Może stać się elegancką przestrzenią lub barwnym zakątkiem, w którym odpoczniesz od codziennego zgiełku. Wiele osób decyduje się na uprawę hortensji bukietowej, które czaruje okazałymi kwiatami. Chcesz znaleźć dla niej idealne sąsiedztwo? Podpowiadamy, co sadzić z hortensją bukietową, by stworzyć ogród jak z bajki.

Co zrobić, by hortensja bukietowa wyglądała jeszcze lepiej? Znajdź dla niej odpowiednie towarzystwo
Co zrobić, by hortensja bukietowa wyglądała jeszcze lepiej? Znajdź dla niej odpowiednie towarzystwo123RF/PICSEL

Co sadzić obok hortensji bukietowej? Te czynniki musisz wziąć pod uwagę

Świat roślin pełen jest pięknych gatunków, które z powodzeniem można uprawiać na własnej działce. Jednak przy wyborze odpowiedniego sąsiedztwa dla hortensji bukietowej musisz brać pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne czy własne upodobania.

Przede wszystkim rośliny muszą mieć podobne wymagania, zwłaszcza w kontekście gleby i stanowiska. Jaka ziemia do hortensji nadaje się najlepiej? Kwitnący krzew do prawidłowego rozwoju potrzebuje lekko kwaśnego, przepuszczalnego i żyznego, bogatego w składniki odżywcze podłoża. Odpowiednim towarzystwem dla hortensji w ogrodzie będą gatunki, które dobrze rosną w słońcu lub półcieniu.

Zadbaj o otoczenie hortensji w ogrodzie
Zadbaj o otoczenie hortensji w ogrodzie123RF/PICSEL

Iglaki jako tło dla hortensji

Duże kwiatostany hortensji potrafią zdominować przestrzeń w ogrodzie. Są na tyle okazałe, że trudno skupić wzrok na czymś innym. Jeśli chcesz, by nadal to one grały w aranżacji ogrodowej pierwsze skrzypce, skup się na odpowiednim tle dla hortensji.

Kwitnące krzewy zjawiskowo prezentują się na tle iglaków o intensywnym zielonym kolorze. Możesz postawić na popularne w rodzimych ogrodach tuje (żywotniki), które nie sprawiają dużych problemów pielęgnacyjnych. Obok hortensji warto posadzić także:

  • cyprysiki,
  • jałowce,
  • cisy,
  • świerki (zwłaszcza kłujący, syberyjski i serbski),
  • sosny (np. stosunkowo niewysoką sosnę gęstokwiatową).

Hortensja bukietowa a krzewy liściaste

Lubisz, gdy w twoim ogrodzie dużo się dzieje? Decydując się na uprawę hortensji bukietowej, możesz zaszaleć także w kwestii sąsiedztwa. Jakie krzewy sadzić w pobliżu hortensji? Zestaw ją z równie efektowną budleją Dawida. Czeka cię nie tylko eksplozja kwiatów, ale też widok kolorowych motyli.

Obok hortensji sadzić można berberysy, trzmieliny, azalie i różaneczniki. Pięknie komponuje się z intensywnie zielonym bukszpanem oraz ostrokrzewem. Krzewuszka cudowna, czarny bez i dereń biały też staną się doskonałym uzupełnieniem roślinnej kompozycji.

Hortensja w klasycznym wydaniu

Jednym z połączeń, które nigdy nie wychodzi z mody, jest sadzenie hortensji z różami. Oba gatunki zachwycają kwiatami, ale przede wszystkim łączą je podobne upodobania w stosunku do stanowiska i gleby. Nawet kwitną w podobnym czasie, więc możesz mieć pewność, że latem twój ogród utonie w morzu kwiatów.

Róże i hortensje to wyjątkowo elegancki zestaw
Róże i hortensje to wyjątkowo elegancki zestaw123RF/PICSEL

Jakie kwiaty sadzić obok hortensji bukietowej?

Planując rozmieszczenie roślin wokół hortensji, warto wziąć pod uwagę różne gatunki kwiatów, które mają różny czas kwitnienia. Dzięki temu prostemu manewrowi będziesz cieszyć się wielobarwnym ogrodem od wiosny aż do późnej jesieni.

Prezentujemy listę przykładowych roślin, które bardzo dobrze wyglądają w pobliżu hortensji bukietowej.

  • Kwitnące byliny: piwonie, liliowce, rozchodniki, tawułki, irysy, szałwie, hosty, orliki i werbeny.
  • Rośliny jednoroczne: begonie stale kwitnące, aksamitki, niecierpki, lewkonie.
  • Rośliny typowo wiosenne: tulipany, fiołki, konwalie, serduszki, przylaszczki, bergenie. Wprowadzą urozmaicenie w ogrodzie, zanim jeszcze hortensja rozkwitnie z pełną mocą.
Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas