Posesja przestanie straszyć. Tak doprowadzisz kostkę brukową do porządku

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Czym wyczyścić kostkę brukową? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zauważy na jej swojej posesji nieestetyczne plamy, które szpecą powierzchnię i wydają się być wyjątkowo trudne do usunięcia. Do tego dochodzą chwasty i mech, sprawiające wrażenie, że nasz teren jest zapuszczony. To kwestie nie tylko estetyczne. Zadbana i czysta kostka będzie służyła przez wiele lat, zachowując atrakcyjny wygląd. Co robić, by uzyskać takie efekty? Poznaj domowe sposoby mycia kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami wykazuje dużą skuteczność
Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami wykazuje dużą skuteczność123RF/PICSEL

Czyszczenie kostki brukowej po zimie nie wystarczy

Wczesna wiosna jest okresem, kiedy prace nad czyszczeniem kostki brukowej są najbardziej intensywne. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu jej w dobrym stanie przez lata, prace porządkowe trzeba przeprowadzać znacznie częściej.

Zaleca się reagować od razu na plamy powstające na jej powierzchni, by zanieczyszczenia nie miały szans wnikać głęboko w materiał. Systematycznie należy usuwać też opadające z drzew i krzewów liście czy płatki z przekwitających kwiatów. Na bieżąco eliminuj chwasty i pył, które również odbierają kostce elegancki wygląd. Przynajmniej dwa lub razy w roku myj nawierzchnię mocnym strumieniem bieżącej wody — przydatnym gadżetem dla utrzymania kostki brukowej w czystości jest myjka ciśnieniowa. Jeśli nie chcesz inwestować w kolejny sprzęt, wykorzystać możesz najzwyklejszy wąż ogrodowy.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu

Od czego zacząć? Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech na kostce brukowej pojawia się zwłaszcza w zacienionych zakamarkach. Są idealnym miejscem do rozwoju zielonych porostów ze względu na ograniczony dostęp promieni słonecznych. Po opadach kamienna nawierzchnia długo pozostaje wilgotna. Działaj, gdy tylko zauważysz pierwsze ślady mchu, ponieważ jest w stanie rozrastać się bardzo szybko. Natychmiastowa reakcja to mniej uciążliwej pracy.

Mech porastający szczeliny kostki brukowej negatywnie wpływa na jej wygląd
Mech porastający szczeliny kostki brukowej negatywnie wpływa na jej wygląd123RF/PICSEL

Zatem, jak pozbyć się mchu z kostki brukowej? Domowy sposób przychodzi z pomocą. Potrzebujesz tylko trzech prostych składników.

  • W pierwszej kolejności wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 2:1.
  • Dodaj kilka kropel płynu do naczyń, aby roztwór lepiej przylegał do nawierzchni.
  • Wykonaj test, nakładając miksturę na mało widoczny fragment bruku. Wszystko po to, by upewnić się, że domowy płyn do czyszczenia kostki brukowej nie spowoduje niepożądanych przebarwień.
  • Nakładaj bezpośrednio na mech, unikając kontaktu specyfiku z roślinami ogrodowymi. W ten prosty i niedrogi sposób pozbędziesz się uciążliwych porostów.

Niektórzy decydują się na ręczne usuwanie mchu. Jest to jednak czynność dość żmudna i sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy na kostce występuje on w niewielkich ilościach. Pamiętaj, że mech nie tylko szpeci posesję, ale może też doprowadzać do poślizgnięcia ze względu na swoją wilgotną i śliską strukturę.

Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?

Oto prawdziwa zmowa. Tłuste plamy z oleju lub smaru na kostce brukowej potrafią dać do wiwatu i uprzykrzyć życie. Jednak ich obecność na podjeździe wcale nie musi oznaczać, że pozostaje nam wyłącznie pogodzenie się z widokiem szpecących plam. Mycie kostki brukowej z tłustych plam umożliwią domowe sposoby.

  • Pierwszy z nich opiera się na sodzie oczyszczonej. Wymieszaj ją z wodą w takiej ilości, aby uzyskać gęstą pastę. Nakładaj bezpośrednio na plamy i zostaw na kwadrans. Po upływie tego czasu wyszoruj szczoteczką. Z satysfakcją zaobserwujesz, że zabrudzenia zniknęły.
  • Drugi patent to wykorzystanie soku z cytryny na tłuste plamy na kostce brukowej. Wyciśnij sok z cytrusa i wymieszaj z wodą w proporcji 1:3. Naturalny kwas zawarty w preparacie upora się z uporczywym brudem. Płyn wlej do butelki z atomizerem i nanieś na plamy. Zetrzyj po kilkunastu minutach. Kostka brukowa odzyska estetyczny wygląd.

Chwasty w kostce brukowej przestaną się panoszyć

Kolejnym problemem, z jakim borykają się posiadacze tego rodzaju nawierzchni, są chwasty w kostce brukowej. Bywają bardzo uparte, a wyrywanie nadziemnych części to mało efektywna czynność, którą z przekonaniem można nazwać syzyfową pracą.

Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać
Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać123RF/PICSEL

Trawę i chwasty szpecące kostkę brukową usuniesz dzięki prostemu specyfikowi. Ponownie przydatny będzie produkt z kuchennej szafki. Wystarczy, że wlejesz do miski pół szklanki octu, a następnie dodasz dwie łyżki soli i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Wymieszaj i wykonaj oprysk na niechcianą roślinność. Po kilku dniach zauważysz, że chwasty zaczynają więdnąć, aż w końcu obumrą.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas