10 zabiegów, które musisz wykonać w ogrodzie we wrześniu. Kalendarz ogrodnika
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Coraz niższe temperatury i krótsze noce jednoznacznie zwiastują koniec sezonu. To jednak intensywny czas dla ogrodników. Zbliżają się bowiem ważne terminy, których, chcąc w przyszłym roku cieszyć oko feerią kwiatowych barw, nie wolno przegapić. Co robimy na jesień w ogrodzie? Oto kalendarz ogrodnika na wrzesień.
Spis treści:
- Co robić na działce we wrześniu? Kalendarz ogrodnika
- Co sadzić we wrześniu? Idealny czas dla roślin cebulowych
- Co robimy na jesień w ogrodzie? We wrześniu zabierz się do pracy
- Co zrobić z kwiatami balkonowymi na zimę?
- Kiedy obcina się żywopłot? We wrześniu nie zapomnij o tym zabiegu
- Co przycinamy we wrześniu w ogrodzie?
Co robić na działce we wrześniu? Kalendarz ogrodnika
Wrzesień jest w ogrodzie czasem zbiorów owoców i warzyw. Jest to jednak również miesiąc, w którym żegnamy lato, rozpoczynając powolne przygotowania ogrodu do zimy.
Mimo iż wrzesień jest jeszcze ciepły i słoneczny, promienie słońca nie są tak intensywne, jak miało to miejsce w sierpniu. Musimy również liczyć się z chłodnymi nocami, a pod koniec miesiąca spodziewać się nawet ewentualnych przymrozków. Do pracy warto więc wziąć się już teraz.
Co sadzić we wrześniu? Idealny czas dla roślin cebulowych
Wrzesień jest czasem, w którym podziwiać możemy ostatnie kwiaty lata. Chcąc cieszyć nimi oko jak najdłużej, warto poprawnie o nie zadbać. W przypadku róż należy systematycznie usuwać z pędów więdnące kwiaty, sprawiając w ten sposób, że krzewy będą dłużej kwitły. Powoli rozpocząć można również sadzenie drzew i krzewów ozdobnych.
Zobacz również: Wrzesień w ogrodzie. Jakie rośliny najlepiej sadzić jesienią?
Od drugiej połowy września warto wsadzić do gruntu większość gatunków roślin cebulowych, które kwitną wiosną i są odporne na mróz:
- tulipany,
- krokusy,
- przebiśniegi,
- hiacynty.
Co robimy na jesień w ogrodzie? We wrześniu zabierz się do pracy
Wrzesień, a szczególnie jego druga dekada, jest optymalnym terminem na zakładanie trawnika z siewu. Uprzednio przeznaczone na niego miejsce należy jednak odpowiednio przygotować. Zaleca się między innymi dokładne oczyszczenia, a także wyrównanie podłoża i potraktowanie go walcem ogrodowym. Warto również z uwagą je przekopać, co pozwoli między innymi pozbyć się szkodników glebowych.
W kąt nie odkładamy jeszcze kosiarek. We wrześniu niezmiennie regularnie kosimy trawnik, gdyż wciąż jest to miesiąc intensywnego wzrostu traw. Ten zabieg najlepiej powtarzać raz w tygodniu. Druga połowa września to doskonały czas na sadzenie na trawniku krokusów.
Zobacz również: Kluczowy moment na przesadzenie hortensji. Kieruj się tymi zasadami, a obrodzi kwiatami
Co zrobić z kwiatami balkonowymi na zimę?
We wrześniu należy również systematycznie ograniczać podlewanie roślin na balkonach i tarasach. Nie należy zupełnie rezygnować z tego zabiegu, jednak wykonywać go rzadziej i podlewać kwiaty mniej obficie.
Rośliny, które dotąd ozdabiały nasz balkon lub ogród należy w tym momencie przenieść na ich stanowisku w mieszkaniu - mowa między innymi o palmach, paprociach czy figowcach. Jesień na balkonie wcale jednak nie musi być nudna. Istnieje wiele roślin, które w tym czasie mogą ozdabiać nasze domy.
Zobacz również: Wrzesień na balkonie. Otocz swoje rośliny szczególną opieką
Kiedy obcina się żywopłot? We wrześniu nie zapomnij o tym zabiegu
Wrzesień jest jednocześnie ostatnią okazją do przycięcia formowanego, liściastego lub iglastego, żywopłotu. Podobny zabieg zabezpieczy go przed zimą, jednak nie należy z nim zwlekać. Łodygi krzewów muszą mieć bowiem czas, aby zdrewnieć do czasu większych przymrozków.
Jesienią żywopłot należy skrócić o około 10 cm. Sprawi to, że w przyszłości pędy będą gęstsze i zdrowsze.
Zobacz również: Jak obcinać hortensję bukietową? Przytnij w ten sposób, a będzie uginać się od kwiatów
Co przycinamy we wrześniu w ogrodzie?
Wraz z nadejściem drugiej połowy miesiąca należy poświęcić nieco więcej uwagi krzewom malin i jeżyn. To optymalny czas na ich przycinanie.
Zobacz również: Bezkolcowa jeżyna Gigant. Hit na polskich działkach
Pamiętajmy również, że we wrześniu w ogrodzie pojawią się już pierwsze opadające z drzew liście. Nie ma więc innego wyjścia, jak zakasać rękawy i chwycić w dłoń grabki. Nieusunięte liście mogą ograniczyć przepływ powietrza i wody, niezbędnych trawie do wzrostu. Co więcej, pozostawiając je na trawniku ryzykujemy rozwojem pleśni i chorób grzybiczych. Wiosną sobie za to podziękujemy.