Postaw na parapecie. Skutecznie zastąpi drogie urządzenia! To naturalny oczyszczacz powietrza

Epipremnum złociste to jedna z najlepiej rozpoznawalnych ozdobnych roślin pnących. Popularne i cenione za swoje walory wizualne ma jeszcze jedną, godną uwagi zaletę. Mianowicie doskonale sprawdza się jako naturalny oczyszczacz powietrza.

Epipremnum złociste to najpopularniejsza roślina pnąca w polskich domach
Epipremnum złociste to najpopularniejsza roślina pnąca w polskich domach123RF/PICSEL

W sezonie grzewczym szczególnie powinna interesować nas kwestia tego, czym oddychamy. Smog, formaldehyd, metale ciężkie i inne toksyczne związki wytwarzane przez spalanie niekoniecznie ekologicznych materiałów opałów i wzmożony ruch samochodowy bardzo szkodzą naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Epipremnum złociste może być roślinnym filtrem powietrza i nam pomóc oczyścić je z toksyn. Jak uprawiać epipremnum złociste? Jak o nie dbać i jak rozmnażać?

Epipremnum złociste - odmiany

Epipremnum złociste, zwane też epipremnum złotym, w naturalnym środowisku występuje jedynie na wulkanicznej wyspie Moorea, należącej do archipelagu Wysp Towarzystwa, będących częścią wschodniej Polinezji. Roślina została jednak sprowadzona i rozprzestrzeniona na całym świecie: w Azji, Afryce, Australii i obu Amerykach.

W Europie rośnie jedynie w hodowli doniczkowej. Epipremnum rośnie bardzo szybko, wypuszczając silne pędy. W naturalnych warunkach osiąga długość nawet 16 metrów. W warunkach domowych maksymalnie około pięciu, sześciu metrów. Ma charakterystyczne lśniące sercowate, spiczaste liście w barwach od ciemnozielonej, przez zieloną, po złotą.

Najpopularniejsze odmiany epipremnum złocistego to:

  • Neon o żółto-zielonych liściach
  • Jade o jednolicie zielonych liściach
  • N-Joy o małych, pomarszczonych, biało-zielonych liściach
  • Aureus o jasnozielonych liściach z żółtymi plamami
  • Marble Queen o biało-zielonych liściach

Epipremnum złociste - uprawa

Jak dbać o epipremnum złociste? To stosunkowo łatwa w uprawie i wytrzymała roślina, która adaptuje się do większości warunków i rośnie szybko. Aby jednak prezentowała się okazale i spełniała rolę prawdziwej ozdoby, należy włożyć w jej uprawę trochę wysiłku. Epipremnum może rosnąć w lekko zacienionych miejscach, ale najbardziej lubi jasne, rozproszone światło.

Należy unikać jednak bezpośredniej ekspozycji na słońce, szczególnie w miesiącach letnich. Im więcej światła, tym więcej żółtych i białych plamek pojawi się na liściach. Roślina ta nie ma za to dużych wymagań, jeśli chodzi o temperaturę. Z powodzeniem będzie rosnąć zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych pomieszczeniach.

"Zdrowie na widelcu": Sosy na bazie domowego majonezuPolsat Cafe

Co zaś tyczy się podłoża, epipremnum złociste potrzebuje bardzo przepuszczalnego materiału do rozwinięcia korzeni, które będzie stale delikatnie wilgotne tak, by jak najlepiej oddać naturalne warunki bytowania rośliny. Choć doniczka powinna być w miarę duża, korzenie nie są tak długie jak kilkumetrowe pnącza.Epipremnum podlewamy często, ale niewielką ilością wody. Jeśli liście żółkną i odpadają, może to świadczyć o przelaniu.

Epipremnum złociste oczyszcza powietrze!

Specjalna odmiana Neo P1 oczyszcza powietrze lepiej niż urządzenia
Specjalna odmiana Neo P1 oczyszcza powietrze lepiej niż urządzenia123RF/PICSEL

Jak już wspomnieliśmy epipremnum złociste to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale także naturalny filtr powietrza. Pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5, węgiel, ksylen, benzen, oktan, formaldehyd czy toluen - polinezyjska roślina radzi sobie ze wszystkimi tymi toksynami. Zanieczyszczenia pochodzące ze spalin czy pieców grzewczych sieją spustoszenie nie tylko w naszym układzie oddechowym, ale szkodzą także skórze, układowi pokarmowemu czy nerwowemu.

Przyczyniają się do zapadania na typowo zimowe choroby jak zapalenie płuc, obniżają samopoczucie, a w dłuższej perspektywie zwiększają ryzyko udarów i chorób nowotworowych.Dbanie o jakość powietrza w naszych domach jest więc niezwykle ważne. Niestety profesjonalne oczyszczacze to duży wydatek.

Nie wszyscy też przepadają za dźwiękiem wydawanym przez takie urządzenia czy ich wyglądem. Rośliny filtrujące toksyny w powietrzu, takie jak epipremnum stanowią tanią, cichą i miłą dla oka alternatywę, która nie pobiera prądu. 

Epipremnum złociste - jak rozmnażać?

Z uwagi na to, że epipremnum rośnie w zawrotnym tempie i jest odporne na niesprzyjające warunki otoczenia, rozmnażanie rośliny jest dość proste. Sadzonkę uzyskać można dzięki przycięciu pędu w taki sposób, aby zostały nam dwa węzły, z których wyrastają liście. Znajduje się tam pąk śpiący, będący zalążkiem nowych pędów.

Sadzonki wsadzamy do wody obcinają z jednej strony liście. Można też spróbować umieścić je od razu w ziemi, najlepiej po kilka obok siebie tak, aby już od początku stworzyć zagęszczenie takie, jakie mają dorosłe rośliny. Nowe epipremnum powinno stosunkowo szybko urosnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas