Poznaj swoje prawa
Po urodzeniu dziecka możesz liczyć w firmie na specjalne przywileje. Dzięki nim łatwiej pogodzisz życie zawodowe z opieką nad malcem.

Jeśli chcesz wrócić do pracy i martwisz się, że szef będzie robił ci jakieś problemy, głowa do góry! Pracodawca musi przyjąć cię na takie samo stanowisko, które zajmowałaś przed porodem. A gdy nie jest to możliwe, powinien zapewnić ci równorzędne z tym, na którym pracowałaś przed ciążą lub inne, odpowiadające twym kwalifikacjom zawodowym. Jako młodej mamie przysługują ci także inne prawa.
Obniżenie etatu
Po powrocie z macierzyńskiego możesz poprosić o zmniejszenie wymiaru czasu pracy (nie mniej niż do pół etatu). Wtedy od momentu złożenia wniosku o obniżenie etatu przez 12 miesięcy jesteś chroniona przed zwolnieniem. Podobna ochrona obowiązuje też, gdy przerywasz wychowawczy (jeśli nie wykorzystałaś pełnych 3 lat) i wracasz do pracy na część etatu.
Przerwa na karmienie
Jeśli karmisz piersią i pracujesz więcej niż 6 godzin, przysługują ci dwie przerwy - każda po 30 minut. Natomiast gdy twój czas pracy jest krótszy niż 6 godzin, możesz mieć jedną półgodzinną przerwę. W przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka należą ci się dwie 45-minutowe pauzy.
Można je łączyć, co oznacza, że robisz jedną dłuższą przerwę lub wychodzisz wcześniej z pracy. By skorzystać z tego przywileju, musisz złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Jako mama karmiąca nie możesz też pracować w warunkach szczególnie uciążliwych, np. tam, gdzie jest kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, biologicznymi lub promieniowaniem.
Bez nadgodzin
Dopóki twoje dziecko nie skończy 4 lat, pracodawca nie może zlecić ci nadgodzin. Nie może również wymagać od ciebie pracy w porze nocnej oraz wysłać cię w delegację poza stałe miejsce pracy.
Zwolnienie na dziecko
Gdy okaże się, że twój malec często choruje, przysługuje ci w ciągu roku 60 dni zwolnienia lekarskiego. Oprócz tego masz prawo do dwóch płatnych dni na opiekę nad nim. Pamiętaj tylko, że trzeba je wykorzystać do końca roku kalendarzowego, inaczej przepadną.