Praca tymczasowa: dobra, bo legalna

Po każdym miesiącu pracy tymczasowej należą się dwa dni urlopu wypoczynkowego.

Są trzy sposoby znalezienia agencji pracy tymczasowej
Są trzy sposoby znalezienia agencji pracy tymczasowej123RF/PICSEL

Wiosną i latem takich ofert jest najwięcej... Ale uwaga! Nie daj się jednak skusić naciągaczom. Wybieraj tylko oferty z agencji pracy tymczasowej. Rozpoczynaj pracę po zawarciu umowy na piśmie.

Gdzie szukać ofert: specjalny rejestr, dobre strony, urząd pracy

Są trzy sposoby znalezienia agencji pracy tymczasowej: w specjalnym rejestrze agencji, na dobrych portalach internetowych oraz w urzędach pracy. Adresy agencji istniejących legalnie znajdziesz na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl.

Dużo ofert pracy za granicą znajdziesz też w internecie, ale szukaj ich tylko na stronach godnych zaufania, m.in.: www.eures.europa.eu (to sieć ofert pracy w UE) czy www.eures.praca.gov.pl.

Ofert należy też szukać na dużych, uznanych portalach pracy.

Uwaga! Nie odpowiadaj na oferty firm, które nie mają swoich stron internetowych.

Coraz więcej ofert pracy tymczasowej mają urzędy pracy. Możesz o nie pytać także telefonicznie na infolinii urzędów pracy 19524 lub na stronie internetowej www.zielonalinia.gov.pl.

Co musi być w umowie z agencją: warunki, pensja, czas pracy

Jeśli znalazłaś ofertę przez agencję pracy tymczasowej, to w tej agencji załatwiasz też formalności: podpisujesz umowę i odbierasz skierowanie do konkretnej firmy.

W umowie muszą być: dane agencji, nazwa pracodawcy (nazywany jest użytkownikiem), zarobki, wymiar czasu pracy, rodzaj, okres i miejsce jej wykonywania.

Pamiętaj! Umowa o pracę tymczasową jest umową na czas określony lub czas wykonania określonej pracy. Umowa nie będzie przedłużona, gdy zajdziesz w ciążę!

Jakie działania agencji są niedozwolone: opłaty za pośrednictwo, bezprawne zapisy w umowie

Agencje pracy nie mają prawa pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy – i w kraju, i za granicą. Gdy wyjeżdżasz do pracy poza Polskę, możliwe są tylko następujące koszty: za dojazd i powrót, wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów.

Warto ustalić też umowie o pracę za granicą, jakie będą warunki ubezpieczenia i zakres odpowiedzialności agencji, jeśli pracodawca nie dopełni umowy.

Agencje pracy tymczasowej nie mają prawa zatrudniać m.in.: przy pracach szczególnie niebezpiecznych czy na stanowiskach po osobach zwolnionych grupowo (przez 3 miesiące od daty tych zwolnień).

Płaca za granicą: sprawdź stawki

Jeśli wyjeżdżasz do pracy w kraju UE, sprawdź, np. na stronie internetowej ambasady tego kraju, jakie przepisy tam obowiązują (np. we Francji i Niemczech pracownik tymczasowy musi otrzymywać minimalną pensję).

W razie wątpliwości zwróć się po poradę do inspekcji pracy (telefony do inspektoratów na: www.pip.gov.pl).

Ważny rejestr

Każda agencja zatrudnienia musi mieć certyfikat. Rejestry prowadzą wojewódzkie urzędy marszałkowskie. Adresy agencji na twoim terenie uzyskasz nawet telefonicznie w wojewódzkim urzędzie pracy.

Wykaz agencji w twoim województwie znajdziesz też na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Pracy: www.kraz.praca.gov.pl.

Uwaga! W wyszukiwarce wystarczy wpisać nazwę województwa.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas