Pranie i wybielanie firanek: Sprawdzone patenty

Pranie i wybielanie firanek za pomocą domowych sposobów znane jest już od pokoleń. Firanki mogą żółknąć, szczególnie jeśli w pomieszczeniu, w którym się znajdują, pali się papierosy. Dym tytoniowy osadza się na białym materiale, powodując powstawanie brzydkich plam oraz tworząc nieprzyjemny zapach. Na szczęście istnieją sprawdzone patenty, które pozwolą im zachować śnieżną biel i długotrwałą świeżość. Poznaj kilka z nich!

Pranie firanek za pomocą domowych sposobów przynosi rewelacyjne efekty
Pranie firanek za pomocą domowych sposobów przynosi rewelacyjne efekty123RF/PICSEL

Pielęgnacja firanek: Jak to robić?

W zależności od materiału potrzebują one odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób zastanawia się, czy firanki wykonane z delikatnego materiału w ogóle nadają się do prania. Jeśli ustawisz odpowiedni program, nie będzie to stanowić żadnej przeszkody. Firanki z pewnością dokładnie się dopiorą, a ich biel zostanie zachowana. W sklepach dostępne są specjalne worki do prania, do których można wsadzić firanki, dzięki czemu będą one bezpieczne. Dodatkowo do prania warto dodać specjalną sól, która pomoże w ich lepszym dopraniu. Poniżej podpowiadamy kilka sprawdzonych patentów na pranie i wybielanie firanek domowymi sposobami.

Ocet

Ocet znajduje wiele zastosowań także, jeśli chodzi o domowe porządki. Możesz użyć go śmiało do prania firanek. Ma on silne właściwości usuwające wszelkie zabrudzenia. Ponadto pomaga zapobiec płowieniu materiału. Szczególnie polecany jest do firanek ze sztucznego materiału. Mieszankę możesz przygotować w prosty sposób. Do szklanki z wodą dodaj trzy łyżeczki octu, a następnie dokładnie wymieszaj. Tak sporządzony roztwór wlej do przegrody przeznaczonej na proszek. Efekt po praniu z pewnością cię zadowoli!

Sok z cytryny

Sok z cytryny nada firankom przyjemnego zapachu
Sok z cytryny nada firankom przyjemnego zapachu123RF/PICSEL

To bardzo częsta metoda wybierana podczas prania firanek. Dlaczego? Nie tylko je wybiela, ale także dodaje im przyjemnego zapachu. Wystarczy, że zrobisz odpowiedni roztwór. Do szklanki wody dodaj parę kropli soku z cytryny (w proporcjach 2:1). Do wanny nalej wody i zanurz w niej firanki oraz dodaj wcześniej przygotowany roztwór. Pozostaw na godzinę. Po upływie czasu przełóż firanki do pralki i ustaw odpowiedni program. Gotowe!

Amoniak świetnie nada się do wybielania firanek. Procedura prania jest praktycznie taka sama jak w przypadku soku z cytryny. Mianowicie, na początku przygotuj roztwór z wody i amoniaku w proporcji jedna łyżeczka na jeden litr wody. W mieszance tej namocz firanki przez pół godziny, a następnie wypierz w proszku przeznaczonym do prania białych tkanin.

Soda oczyszczona

Pranie firanek za pomocą sody oczyszczonej przynosi bardzo dobre efekty
Pranie firanek za pomocą sody oczyszczonej przynosi bardzo dobre efekty123RF/PICSEL

Soda oczyszczona także potrafi przynieść spektakularne efekty w praniu białych tkanin. Sama w sobie ma właściwości wybielające. Dodatkowo zmiękcza wodę, dzięki czemu zwiększa efektywność prania. Wystarczy, że do prania dodasz łyżkę sody oczyszczonej i ustawisz odpowiedni program przeznaczony do prania firanek.

Aspiryna

Aspiryna to nie tylko środek na gorączkę. Świetnie nada się do prania zżółkniętych tkanin, gdyż przywróci ona firankom śnieżnobiałą biel. Przed wrzuceniem brudnych tkanin do prania, namocz je przez kilka godzin w wannie z wodą i dwoma tabletkami rozpuszczonej aspiryny. Potem wrzuć firanki do prania, dodając proszku i płynu do płukania.

Wyżej podane wskazówki z pewnością są dobre, ale należy pamiętać o jednym aspekcie. Po pierwsze pranie firanek zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W innym przypadku możesz je zniszczyć, co sprawi, że nie będą nadawać się już do użytku. Optymalna temperatura do prania firanek to 40 stopni Celsjusza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas