Prasowanie. Bez śladu zagnieceń
Nie lubisz prasować? Wiemy, jak to zorganizować, by żmudne prasowanie stało się... chwilą relaksu!
Zorganizuj się
1. Dobry sprzęt. Inwestycja w porządne żelazko z termostatem na pewno się opłaci. Żelazko powinno mieć jak największą moc (2300 W), wtedy szybko się nagrzewa. Stopa powinna być odporna na zarysowania i nieprzywierająca do tkanin.
Do tego deska do prasowania. Nie kieruj się wyłącznie ceną. Deska powinna być dość ciężka, a dzięki temu stabilna. Z regulowaną wysokością i szerokim blatem.
Prasujesz na stojąco? Obciążasz kręgosłup i przez to praca ta kojarzy ci się z katorgą. Obniż blat deski i wygodnie usiądź (polecamy wysokie stołki do prasowania!).
2. Miejsce. Bieganie po całym domu i rozkładanie się z prasowaniem za każdym razem gdzie indziej może wyprowadzać z równowagi. Zadbaj o odpowiednie miejsce, z dobrym oświetleniem. Włącz muzykę i do dzieła!
3. Strategia. Przed prasowaniem sortuj ubrania. Bawełniane i syntetyczne wymagają innej temperatury. Nie będziesz co chwila musiała zmieniać ustawień żelazka. Przyspieszysz sobie pracę i unikniesz ewentualnych przypaleń! Zacznij od ubrań, które prasuje się najchłodniejszym żelazkiem. Będzie sprawniej!
Spódnice prasuj w kolejności: najpierw pasek w talii, potem brzeg na dole, dopiero całą spódnicę wzdłuż. Plisowaną – przypnij fałdy spinaczami do bielizny i prasuj całość. Przy koszuli ważna jest kolejność: kołnierzyk, mankiety, rękawy, karczek, przód i plecy. Perfekcyjnie!
Czyste żelazko
Czym czyścić? Wodą z niewielką ilością płynu do naczyń lub octem z solą – do mocniejszych zabrudzeń. Przecieraj stopę żelazka szmatką nasączoną roztworem, aż do usunięcia zabrudzeń. Możesz też użyć folii aluminiowej: włącz żelazko i gdy się nagrzeje, przeciągnij nim po folii.
Zbiornik na wodę: Nalej do pojemnika w żelazku wodę z octem (1:1) i zostaw na noc. Następnego dnia wylej płyn i kilkakrotnie przepłucz.