Problem mechacenia się ubrań zniknie w mig. Zobacz, jak tego dokonać

Zmechacone ubrania nie wyglądają estetycznie i sprawiają, że czujemy się źle. Odzież przypomina znoszoną i zaniedbaną, aż wstyd się w niej pokazać. Jak pozbyć się problemu zmechaconych ubrań? Wyjaśniamy.

Zobacz, jak pozbyć się zmechaceń na ubraniach
Zobacz, jak pozbyć się zmechaceń na ubraniach123RF/PICSEL

Dlaczego ubrania się mechacą?

Ubrania mogą się mechacić z różnych powodów. Po pierwsze wpływa na to materiał i jakość tkaniny. Niektóre z nich są bardziej podatne na zagniecenia, np. jedwab czy kaszmir, mogą się łatwo mechacić. Ponadto, jeśli jakość tkaniny jest niska, to znaczy, że włókna są słabo splecione, co również może prowadzić do tworzenia się kulek na materiale. Inna kwestia to nieodpowiednie pranie i suszenie odzieży. Zbyt intensywne gniecenie się ubrań podczas prania, za wysoka temperatura prania czy suszenia, a także używanie mocnych detergentów uszkadza delikatne włókna.

Jak pozbyć się zmechaceń na ubraniach?

Zadbaj o swoje ubrania i zapobiegnij ich mechaceniu
Zadbaj o swoje ubrania i zapobiegnij ich mechaceniu123RF/PICSEL

Aby pozbyć się zmechaceń na ubraniach, możesz spróbować kilku różnych metod. Oto kilka z nich:

deska do prasowania i gorące żelazo: umieść ubranie na desce do prasowania i delikatnie przejedź gorącym żelazem po zmechaceniu. Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt dużego nacisku, by nie uszkodzić materiału. W celu ochrony tkaniny połóż na nią kawałek materiału, np. bawełnianą ściereczkę.

wilgotna ściereczka lub ręcznik: możesz spróbować delikatnie zwilżyć zmechacenia za pomocą wilgotnej ściereczki lub ręcznika, a następnie pozostawić ubranie na wieszaku, aby wyschło. Wilgoć pomoże rozluźnić włókna tkaniny. Brzydkie kulki usuń specjalnym wałkiem do ubrań.

suszenie w suszarce z dodatkiem lodu: umieść zmechacone ubranie w suszarce razem z kilkoma kostkami lodu i uruchom krótki cykl suszenia. Para wytworzona przez lód ułatwi usuwanie kulek wałkiem do ubrań. Pamiętaj, by zabiegi te wykonywać delikatnie, co uchroni odzież przed większym zniszczeniem.

Jak zapobiegać mechaceniu się ubrań?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu mechaceniu się ubrań:

  • kupuj ubrania z wytrzymałych tkanin,
  • przed praniem sortuj ubrania według kolorów i rodzaju tkanin,
  • używaj delikatnego programu do prania lub pierz odzież ręcznie,
  • stosuj łagodne detergenty, które nie uszkadzają włókien.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas