Profilaktyka zdrowotna kotów i psów

Każdy opiekun futrzaka chciałby, aby jego zwierzak żył długo i zdrowo. Chcąc zapewnić swojemu milusińskiemu dobre życie, warto zapobiegać niż leczyć. Jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowotna psów i kotów?

Wszelkiego rodzaju intensywna aktywność fizyczna psów i kotów powinna być poprzedzona staranną rozgrzewką, by uniknąć kontuzji
Wszelkiego rodzaju intensywna aktywność fizyczna psów i kotów powinna być poprzedzona staranną rozgrzewką, by uniknąć kontuzjimateriały promocyjne

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych elementów profilaktyki zdrowotnej u psów i kotów jest prawidłowa dieta, dopasowana do potrzeb zwierzęcia oraz odpowiednia dawka ruchu. W przypadku kota dieta powinna opierać się na mokrej, wysokomięsnej karmie bytowej z jak najmniejszą ilością węglowodanów. Warto zwrócić również uwagę na stosunek mięsa mięśniowego do podrobów - nadmiar tych drugich być powodem biegunek i problemów gastrycznych. Należy unikać karmy suchej, która przyczynia się do rozwoju chorób nerek i pęcherza moczowego, a także otyłości u kotów.

Karma dla psa również powinna charakteryzować się dużą zawartością mięsa (zwłaszcza mięsa mięśniowego), jednak ilość węglowodanów może być wyższa niż w przypadku kociej karmy. Najlepszym wyborem również będzie karma mokra ze względu na niższy stopień przetworzenia, choć dobrej jakości karma sucha także jest dobrą opcją.

Wszelkiego rodzaju intensywna aktywność fizyczna psów i kotów powinna być poprzedzona staranną rozgrzewką, by uniknąć kontuzji. Warto dbać o odpowiednią dawkę ruchu, by uniknąć problemów związanych z rozwojem otyłości.

Regularne badania

Bardzo ważne jest również przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych zwierząt, nawet jeśli nie są one przewlekle chore. Absolutnym minimum powinny być podstawowe badania krwi (morfologia, biochemia, jonogram + ewentualnie profil tarczycowy i trzustkowy, jeśli zwierzę ma predyspozycje do chorób), badanie moczu z osadem i USG jamy brzusznej wykonywane raz do roku. W przypadku zwierząt ras z predyspozycjami do różnych chorób lub cierpiących na przewlekłe dolegliwości należy rozważyć również dodatkowe badania, lub częstsze wykonywanie badań podstawowych. Zwierzęta starsze powinny być badane jeszcze częściej.

Odrobaczanie

Do profilaktyki należy zaliczyć również regularne badanie kału oraz profilaktyczne odrobaczanie zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii. Pasożyty zewnętrzne mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia psów i kotów (także tych niewychodzących), dlatego nie należy tego lekceważyć. To, jak często powinno się profilaktycznie odrobaczać pupila zależy od jego trybu życia, miejsca zamieszkania, nawyków i wielu innych aspektów.

Profilaktyka przeciw kleszczom i pchłom

Oprócz tego bardzo istotna jest całoroczna profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom. Wbrew powszechnie panującej opinii, pasożyty te nie zapadają w sen zimowy i mogą być aktywne przez cały rok, zwłaszcza jeśli zimy nie są zbyt ostre. Pchły mogą powodować zarażenie się tasiemcem oraz rozwój atopowego pchlego zapalenia skóry, które jest bardzo nieprzyjemne w leczeniu. Z kolei kleszcze są przyczyną wielu bardzo groźnych chorób, takich jak babeszjoza czy anaplazmoza. Zbyt późno zdiagnozowane mogą poważnie zagrażać życiu naszych czworonogów. Aby tego uniknąć wystarczy stosować odpowiednie preparaty przeciwkleszczowe, dostępne w kroplach lub w formie obroży.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas