Prosty sposób na czyszczenie piekarnika. Usuniesz osad z tłuszczu i plamy

Przed świętami piekarnik będzie eksploatowany do granic możliwości i nie ma co się dziwić, ponieważ będziemy w nim przygotowywać wiele bożonarodzeniowych łakoci: zarówno słodkości jak i tych wytrawnych. Niestety, jeśli chcemy się cieszyć ich wspaniałym smakiem, piekarnik musi być idealnie czysty. Czasem jednak zdarza się tak, że w jego wnętrzu nagromadzone są przypalone plamy i tłuste osady, które usunąć niełatwo. Na szczęście, istnieją sprawdzone i ekologiczne sposoby, które szybko zażegnają problem. Poznaj najlepsze metody na to, aby piekarnik był czysty na błysk!

Piekarnik przed świętami będzie bardzo ekslploatowany
Piekarnik przed świętami będzie bardzo ekslploatowany123RF/PICSEL

Czyszczenie w duchu eko

Czyszczenie piekarnika to bardzo ważne przedsięwzięcie, które trzeba robić na bieżąco. Pozostałe po pieczeniu osady z łatwością się przypalają, co sprawia, że z czasem trudno je usunąć. To nie tylko problem estetyczny, ponieważ tłuszcz i plamy wpływają na smak i aromat przygotowywanej potrawy. Oczywiście, można sięgnąć po detergenty, które z jednej strony są skuteczne, ale w perspektywie czasu odbijają się na zdrowiu. Poza tym po ich użyciu trzeba dokładnie wyczyścić wnętrze urządzenia z obecnych w nim substancji. Dlatego warto sięgnąć po ekologiczne sposoby na poradzenie sobie z brudnym piekarnikiem: nie dość, że są równie skuteczne, to także są neutralne dla zdrowia.

Jak wyczyścić piekarnik?Interia DIY

Czyszczenie piekarnika? Ten duet rozwiąże problem

Czyszczenie piekarnika wcale nie musi wiązać się z jego żmudnym szorowaniem. Z pomocą przychodzi znany duet, czyli mieszanka sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Aby skorzystać z ich właściwości podczas czyszczenia piekarnika, wystarczy sporządzić z tych dwóch składników pastę. Do miseczki z proszkiem należy powoli wlewać ocet i wymieszać tak, aby powstała gęsta konsystencja środka czyszczącego (może się przez chwilę pienić). Jak dużo potrzebujemy płynnego składnika? Niekiedy można spotkać się z proporcją 1:1, ale warto podczas mieszania, wyczuć odpowiedni moment. Kiedy domowy specyfik jest gotowy, należy nanieść go na osad z tłuszczu i plamy oraz pozostawić na minimum godzinę. Po odczekaniu tego czasu, nie pozostaje nic innego, jak zebranie zabrudzeń za pomocą wilgotnej gąbeczki lub ściereczki.

Pożegnaj tłuste plamy

Cytryna pomoże nie tylko usunąć tłuste plamy, ale także odświeżyć wnętrze piekarnika
Cytryna pomoże nie tylko usunąć tłuste plamy, ale także odświeżyć wnętrze piekarnika

Nagromadzony tłuszcz często osiada się w piekarniku i nie tylko utrudnia czyszczenie, ale także szpeci urządzenie, zwłaszcza wtedy, gdy pokrywa szybę piekarnika. Na szczęście i z tym problemem można sobie szybko poradzić, sięgając po owoc, który często jest w zasięgu naszych rąk. O czym mowa? O cytrynie! To właśnie ona pomoże pozbyć się tłuszczu, który zdążył zadomowić się w piekarniku. Wystarczy przekroić na pół i przecierać nią uporczywe plamy albo wycisnąć z niej soki i za pomocą pędzelka pokrywać nim wybrane powierzchnie. Aby spotęgować działanie owocu, warto pozostawić ją na minimum godzinę na zabrudzoną powierzchnię, po czym tylko zebrać za pomocą gąbki brud.

Użycie cytryny do czyszczenia piekarnika to więcej korzyści. Nie tylko pomoże usunąć tłuste plamy, ale także pomoże nabłyszczać oraz odświeżyć jego wnętrze.

Oczyszczanie parą wodną

Wśród wielu sposobów na czyszczenie piekarnika czy innych zabrudzonych powierzchni poleca stosowanie pary wodnej. Ona właśnie nie tylko rozpuszcza trudne plamy i usuwa stare zabrudzenia, ale także dezynfekuję powierzchnię. Oczywiście, aby użyć specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu, ale można zrobić bez użycia dodatkowego sprzętu. Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę i całość umieścić na kilka/kilkanaście minut do nagrzanego na 150 stopni Celsjusza urządzenia. Po upłynięciu wyznaczonego czasu, naczynie trzeba wyciągnąć, drzwiczki zamknąć i poczekać, aż wnętrze przestygnie. Nie pozostaje nic innego, jak przetrzeć całość ręcznikiem papierowym i usunąć nagromadzone zabrudzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas