Przeglądarka wolno się ładuje? Sprawdź, jak szybko przetestować prędkość Internetu

Stabilne i dość szybkie połączenie internetowe staje się niezbędne nie tylko do rozrywki, ale także w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli masz problemy z pobieraniem danych, a strony ładują się godzinami, dowiedz się, jak szybko przetestować prędkość łącza. Wypróbuj sprawdzoną metodę.

Sprawdzanie szybkości Internetu
Sprawdzanie szybkości Internetu123RF/PICSEL

Od czego zależy szybkość Internetu?

Podpisując umowę o świadczeniu usług z wybranym dostawcą Internetu, najczęściej znajdziemy w niej informacje o maksymalnej prędkości oferowanego łącza. Składają się na nią wartości dotyczące zarówno pobierania, jak i wysyłania danych. Bardzo często przeglądamy zapis bardzo pobieżnie. Przez to umyka nam sformułowanie mówiące o tym, że ostateczna szybkość pobierania/wysyłania wynosi "do" konkretnej liczby megabitów na sekundę. To sprawia, że rzeczywista prędkość może być o wiele niższa od deklarowanej.

Jak sprawdzić prędkość połączenia?

W jaki sposób najszybciej sprawdzić prędkość Internetu?
W jaki sposób najszybciej sprawdzić prędkość Internetu?123RF/PICSEL

Test prędkości łącza internetowego przeprowadzimy, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi online. Sam pomiar trwa zazwyczaj kilka minut. Wystarczy, że w przeglądarce wpiszemy hasła: "speed test" lub "test prędkości internetu", a pojawią się dedykowane strony. Po wejściu na jedną z nich klikamy w przycisk "Rozpocznij test". Kiedy pomiary zostaną zakończone, otrzymamy wynik prędkości wysyłania, pobierania oraz ping. Co oznaczają podane parametry?

  • Wysyłanie (upload) - wskazuje na maksymalną prędkość transferu danych z urządzenia na serwer. Im wyższa wartość, tym płynniej prześlemy pliki na chmurę, wgramy film czy przekażemy dźwięk. Ma także wpływ na lepszą jakość obrazu podczas rozmów wideo.
  • Pobieranie (download) - określa prędkość pobierania danych ze stron internetowych na urządzenie, z którego korzystamy. To właśnie od tej wartości zależy czas ładowania się ściąganego pliku, a także szybkość wyszukiwania i odtwarzania filmów.
  • Ping - to całkowity czas odpowiedzi serwera od momentu wysłania zapytania przez przeglądarkę. Traktowany jest jako opóźnienie i podaje się go w milisekundach. Im będzie miał niższą wartość, tym połączenie internetowe będzie stabilniejsze.

Przyspieszanie Internetu - o co warto zadbać?

Jeśli połączenie internetowe zacznie zwalniać, a strony będą ładowały się godzinami - nie wpadajmy w panikę. W pierwszej kolejności zacznijmy od sprawdzenia, czy router jest odpowiednio podłączony oraz skonfigurowany. Czasami najprostsze rozwiązania przynoszą oczekiwane efekty, dlatego możemy go zrestartować. Jeśli to nie pomoże, zastanówmy się nad umieszczeniem urządzenia w innym miejscu. Najlepiej ustawić go na wyższej szafce lub półce w centralnym punkcie domu lub mieszkania.

Zdarza się, że problem tkwi w laptopie - od czasu do czasu poświęćmy czas na formatowanie dysku. Natłok elektroniki, przeszkody w postaci mebli oraz włączony telewizor skutecznie uniemożliwiają swobodne rozsyłanie sygnału. Co jeszcze ma wpływ na ograniczenie swobodną pracę routera? Na liście warto wymienić:

  • telefon stacjonarny,
  • system monitoringu,
  • zbyt grube ściany między pomieszczeniami,
  • posiadanie ogrzewania ściennego lub podłogowego
  • akwaria dla ryb oraz inne zbiorniki wodne.