Przelej mieszankę przez żebra kaloryfera. Różnicę poczujesz natychmiast

We wnętrzu kaloryferów zalega kurz i osadzają się bakterie. Dlatego właśnie należy regularnie czyścić grzejniki. Jak to zrobić? Opcji jest kilka. Możemy usunąć z wnętrza kaloryfera nagromadzone tam nieczystości, posługując się przeznaczoną do tego szczotką. Istnieje jednak znacznie prostszy, a równie skuteczny sposób. Jaki?

Wnętrze kaloryfera brudzi się stosunkowo szybko. Kurz gromadzi się w środku więc na pierwszy rzut oka go nie widać
Wnętrze kaloryfera brudzi się stosunkowo szybko. Kurz gromadzi się w środku więc na pierwszy rzut oka go nie widać123RF/PICSEL

Kaszlesz i łzawisz? Lepiej sprawdź czystość kaloryferów!

Dlaczego warto dbać o czystość kaloryferów? Po pierwsze: zaniedbane, zakurzone grzejniki są mniej wydajne. Warstwa brudu zalegająca na wierzchu potrafi skutecznie zatrzymać ciepło. Mimo że kaloryfer intensywnie pracuje, ogrzewanie jest mniej efektywne. To oczywiście odbija się na naszych rachunkach.

Jednak, czy wyczyszczenie kaloryfera jedynie z zewnątrz wystarczy? Absolutnie nie. W środku grzejników także gromadzi się kurz. Ponadto wewnątrz zapomnianego kaloryfera namnażają się bakterie. Gdy grzejnik pracuje, zarazki wraz z ciepłym powietrzem wędrują do góry, jednocześnie drażniąc alergików i negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Jak wyczyścić kaloryfer?

Jak  skutecznie wyczyścić wnętrze kaloryfera? Na rynku dostępne są specjalne, długie szczotki, dzięki którym można pozbyć się z zakamarków grzejnika wszelkich nieczystości. Jeśli nie dysponujemy wspomnianą szczotką, możemy jednak zadziałać również domowymi sposobami.

Wnętrze kaloryfera możemy łatwo wyczyścić, używając suszarki do włosów. W tym celu należy skierować nadmuch do środka grzejnika i zwiększyć moc na najbardziej intensywną. Powietrze wydmucha z zakamarków zalegający brud.

Zaniedbane, zakurzone grzejniki są mniej wydajne
Zaniedbane, zakurzone grzejniki są mniej wydajne123RF/PICSEL

Jest jeszcze jeden prosty sposób, który pozwala w mig pozbyć się kurzu z wnętrza kaloryfera. Wystarczy wymieszać odrobinę proszku do prania z wodą. Miksturę należy wlać bezpośrednio w szczeliny kaloryfera. Wówczas cały brud z zakamarków grzejnika razem z wodą wydostanie się na zewnątrz. Oczywiście - aby nie zalać mieszkania - należy przed rozpoczęciem czyszczenia podłożyć pod grzejnik pustą miskę. W przeciwnym razie narobimy więcej szkód niż pożytku.

Jak często czyścić kaloryfer?

Wnętrze kaloryfera brudzi się stosunkowo szybko. Kurz gromadzi się w środku więc na pierwszy rzut oka go nie widać. Brud może jednak wyrządzić wiele szkód, dlatego warto pozbywać się go regularnie.

Jak często czyścić kaloryfery? Jeśli w domu mieszkają alergicy, warto pozbyć się zanieczyszczeń raz na miesiąc. Inna szkoła mówi, że zrobienie porządku jedynie dwa razy w roku - przed sezonem grzewczym i po nim - w zupełności wystarczy. Należy dopasować częstotliwość to swoich potrzeb.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas