Przepis na bigos idealny
Jeśli do bigosu używasz kapusty kiszonej, musisz ją wcześniej wypłukać w dużej ilości wody. Gdy tego nie zrobisz, potrawa będzie zbyt kwaśna. Robisz bigos z kapusty kiszonej oraz słodkiej? Gotowanie rozpocznij od kapusty słodkiej (ok. 1 godz.). Pod wpływem kwasu mogłaby bowiem stwardnieć.
Bigos to wyjątkowe danie, które łączy w sobie wiele smaków. W potrawie powinny znaleźć się różne gatunki mięsa pieczonego i wędzonego. Mięso (najlepiej z tłuszczykiem) pokrój i upiecz w 180 st. Wędzonkę zaś podsmaż na odrobinie smalcu.
Pierwszego dnia ugotuj kapustę z przyprawami i grubo startą włoszczyzną (marchewka, seler, pietruszka). Następnego dnia dodaj śliwki i grzyby. Dopiero w kolejnym dniu dołóż cebulę, wino, ew. przecier pomidorowy. Na samym końcu dodaj mięso i wędlinę.
Najlepsze dodatki do bigosu to: czerwone wytrawne wino (nadaje potrawie cierpki smak), ziarna jałowca, wędzone śliwki oraz suszone grzyby. Pamiętaj, by suszonych dodatków wcześniej nie moczyć. Powinny chłonąć sok z bigosu, a nie wodę.
Bigos, im starszy i częściej odgrzewany, tym lepszy. Pod warunkiem oczywiście, że go nie przypalimy. Dlatego przy każdym podgrzewaniu warto przełożyć potrawę do nowego garnka.
Posiekaną cebulę, nim dodasz do kapusty, zeszklij na maśle. Do bigosu wlej kieliszek śliwowicy – kapusta bardziej zmięknie. W bigosie lepiej smakują zioła suszone niż świeże. Mielonym pieprzem przypraw bigos na samym końcu, inaczej zgorzknieje. Uważaj z dodawaniem soli, kapusta kiszona często jest dość słona.
Gotowy gorący bigos możesz przełożyć do słoików, natychmiast je zakręcić i ustawić do góry dnem. Jeśli chcesz natomiast potrawę zamrozić, dobrze ją ostudź, a następnie przełóż do plastikowych pojemników.