Przepracowałam pięć lat. Czy należy mi się emerytura?
Przejście na emeryturę wiąże się nie tylko z zakończeniem pracy zawodowej, ale również pobieraniem comiesięcznego świadczenia. Jego wysokość zależy od przepracowanych lat i zgromadzonego w efekcie kapitału emerytalnego - im jest on wyższy, tym wyższa emerytura seniora. Na jaką kwotę może liczyć osoba, która przepracowała zaledwie pięć lat?
Polski system emerytalny określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która jasno określa zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym. Chodzi o emerytów, którzy:
- urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
- urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny.
Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.
Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego
- środków zapisanych na subkoncie
- średniego dalszego trwania życia.
Ile wynosi ustawowy wiek emerytalny w Polsce?
Jaka emerytura po pięciu latach pracy? Kwota może zaskoczyć
Jeżeli przyszły emeryt osiągnął już wiek emerytalny, to otrzyma on świadczenie za udokumentowane pięć lat pracy, ale musi liczyć się z tym, że będzie ono niskie - jego wartość będzie wynikała bowiem ze składek zgromadzonych w ZUS. W skrajnych przypadkach świadczenia te mogą wynieść nawet kilkadziesiąt groszy - polski system emerytalny uchodzi bowiem za jasny i sprawiedliwy, a to oznacza, że emeryt, który pracował dłużej, zarobił więcej i odprowadził większą ilość składek do systemu. Może więc on liczyć na wyższą emeryturę.
Zobacz również: