Przewodnik po roletach

Rolety już dawno zdobyły popularność wśród dekoracji okiennych. Ich wybór nie jest jednak prosty ze względu na szeroka ofertę na rynku. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym wybierzemy oraz skutecznie zamontujemy rolety.

fot.e-lotari
fot.e-lotarimateriały prasowe

Po pierwsze, zastanówmy się, w którym pomieszczeniu naszego domu chcemy ją umieścić. Inny model wybierzemy do salonu czy sypialni, inny zaś do kuchni.

Dla tego też, na samym początku warto prześwietlić modele dostępne na rynku.

Klasyka czy minimalizm?

Modele dzielimy na dwa podstawowe: w wersji klasycznej oraz mini. Te pierwsze przeznaczone są głównie do montażu na ścianie lub suficie. Można je zamontować także na ramie okiennej za pomocą specjalnego uchwytu. Rolety mini charakteryzują się mniej inwazyjnym sposobem montowania - bezpośrednio na skrzydle okna, nie wymagają przy tym wiercenia w nim otworów. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w oknach, które są często otwierane lub uchylane. W przypadku rolet klasycznych może być to odrobinę utrudnione. Jeśli zależy nam, aby podczas uchylania okna roleta trzymała się blisko szyby, wykorzystajmy prowadzenie żyłkowe boczne.

Spośród dostępnych modeli warto wspomnieć również te w systemie kasetonowym. Podstawową zaletą rolet w kasetach są prowadnice, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych po ich bokach.

Wyjątkowa ozdoba

Szczególnie oryginalne są rolety rzymskie. Tego typu modele podczas zwijania ulegają niezwykle dekoracyjnemu marszczeniu. W zależności od wybranej przez nas tkaniny, mogą one przybrać formę zaciemniającej zasłony lub zwiewnej i subtelnej firany. Jeszcze bardziej fantazyjnego efektu dodadzą rolety austriackie, londyńskie i weneckie.

Dla tych, którzy cenią sobie naturalne dekoracje oraz preferują styl eko idealną opcją będą rolety bambusowe. Modele te wykonane są z gęsto plecionych słomek, połączonych cieniutkimi listewkami z bambusa. Dzięki temu delikatnie przepuszczają światło słoneczne do wnętrza, chroniąc jednocześnie przed jego zbytnim nasłonecznieniem.

Praktyczna tkanina

Zarówno sam model rolety jak i materiał, z której została ona wykonana jest jednym z podstawowych elementów. Ważne, aby był on dopasowany do funkcji, jaką roleta ma pełnić.

Pokój dzienny: najlepsze będą tkaniny transparentne. Powodują niepełne zaciemnienie, wystarczające do ograniczenia dopływu promieni słonecznych, tworząc jednocześnie przyjemny klimat we wnętrzu.

Sypialnia i pokój dziecięcy: najlepsze będą tkaniny zaciemniające (podgumowane lub ze specjalną srebrną warstwą). Odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając ich do wnętrza pomieszczenia.

Kuchnia i łazienka: najlepsze będą tkaniny Flock (przypominające materiał welur), które dają wrażenie większej przestrzeni, odporne na promienie UV oraz wielokrotne pranie oraz tkaniny egzotyczne (bambus). Odbijają one światło i wprowadzają naturalny klimat.

Kolory i wzory

Do wnętrz nowoczesnych najlepiej pasuje geometria oraz oryginalne "esy floresy". Natomiast w dekoracjach utrzymanych w bardziej klasycznym tonie świetnie sprawdzą się wszelkie motywy florystyczne. Szczególnie efektowne są na przykład rolety okraszone subtelnymi, haftowanymi kwiatami.

Jeśli natomiast okno ma być dyskretnym akcentem, warto zrezygnować z intensywnych kolorów i zwracających uwagę wzorów na rzecz gładkich tkanin. Warto przy tym zaznaczyć, że i w tej opcji jest miejsce na subtelną elegancję, którą zapewnią nam materiały o oryginalnej fakturze, np. zamsz lub żakard.

fot. e-lotari
materiały prasowe

Montaż - etapem końcowym

Zaletą rolet wewnętrznych jest ich prosty montaż. Wybierając odpowiedni model warto jednak pamiętać o różnicach w instrukcjach instalacji. Stąd też kilka rad: wszystkie kolejno powieszone rolety powierzchnie powinny być przed montażem osuszone i odtłuszczone, co zapobiegnie późniejszemu spadaniu rolety. Klejąc poszczególne elementy, bądźmy szczególnie uważni i dokładni. Dzięki temu zagwarantujemy sobie nie tylko długi okres bezproblemowego użytkowania, ale też efekt w postaci elegancko zawieszonej rolety. Warto zajrzeć na stronę producenta, na której powinna być dokładna instrukcja.

Drobiazg ma znaczenie - urządzenie zwijające

Najpopularniejszym urządzeniem zwijającym jest mechanizm koralikowy. W zależności od naszych upodobań możemy dobrać jego tonację, w której jest utrzymana roleta. Możemy też postawić na bardziej odważne kontrasty. Jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci lub czworonogi - lepiej zrezygnować z tradycyjnego koralika na rzecz bezpiecznego mechanizmu sprężynowego.

Skoro okno to jeden z centralnych punktów naszego wnętrza, warto zadbać o jego wygląd. Efektywną i praktyczną oprawę da nam zastosowanie uniwersalnych rolet. Biorąc pod uwagę szeroką ofertę rynku zapewne znajdziemy takie, które będą spełniać nasze oczekiwania.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas