Reklama

Puszek czy grubasek? Jak poznać, że kot jest otyły?

Jeśli chodzi o liczby, sprawa jest prosta: kota uznajemy za otyłego, jeśli jego waga jest o 30 proc. wyższa niż ta, uznawana za optymalną. Czy jednak kocią otyłość można zdiagnozować na podstawie innych symptomów? Jest to możliwe. Poniżej kilka wskazówek, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z weterynarzem.

Przede wszystkim zaznaczmy: każda nietypowa zmiana w kocim wyglądzie, zarówno spadek jak i przyrost masy ciała, powinna skutkować wizytą u weterynarza. On też powinien zdecydować o rozpoczęciu ewentualnej diety u zwierzaka. Jeśli tak się stanie, nasz mruczek nie będzie wyjątkiem - wiele kotów, zwłaszcza tych, których życie upływa w zamknięciu, nosi pod futerkiem nadmiarowe kilogramy. Jak stwierdzić, czy kocie krągłości to tylko "puszyste futerko", czy już otyłość?

Aby sprawdzić, czy kot jest otyły wystarczy... umiejętnie go pogłaskać. Jeśli przesuwając dłońmi po kocim korpusie wyczujemy żebra i kręgosłup - wszystko jest w porządku. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ich wyczuć, a dodatkowo koci brzuszek jest miękki i obwisły - mamy powody do niepokoju.

Reklama

Można również przeprowadzić test wizualny: sylwetka kota o prawidłowej wadze, widziana z góry, przypomina kształt klepsydry.

Prawidłowa masa ciała u kotów powinna wynosić między 2, a 5 kg, w zależności o rasy. Aby pomóc zwierzakowi w jej zachowaniu należy zadbać o ruch (nawet w małym mieszkaniu można skłonić mruczka do zabaw i gonitw) oraz odpowiednią dietę. 

Zobacz również:

Zaparowane okna po nocy. Jak się pozbyć wilgoci?

Kwiaty doniczkowe, które kwitną cały rok. Ozdoba domu!

Co z domowymi roślinami, gdy jesteś na urlopie?INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kot | otyły kot | otyłość u kotów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy