Rano czy wieczorem? Kiedy i jak się ważyć, aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki?
Regularne ważenie się pomoże sprawdzić, czy zachowujemy prawidłową masę ciała, ocenić postępy w odchudzaniu i uzyskać ważną informację dotyczącą naszego stanu zdrowia. Jednak dla uzyskania miarodajnych wyników nie jest obojętne, kiedy i w jaki sposób się ważymy. Aby uniknąć frustracji i ważyć się efektywnie, warto stosować się do kilku prostych reguł.
Spis treści:
Dlaczego warto się ważyć?
Najczęściej wchodzimy na wagę, by skontrolować proces odchudzania. Dzięki uzyskanym informacjom możemy ocenić postępy, zyskać motywację oraz lepiej poznać swoje ciało i to jak reaguje ono na trening i zastosowaną dietę. Również osoby, które się nie odchudzają, powinny pamiętać o regularnym ważeniu się. Znaczne wahania wagi (szybkie przybieranie lub utrata kilogramów) mogą być objawem wielu chorób, dlatego warto zwrócić uwagę, czy utrzymujemy prawidłową masę ciała.
Czytaj również: Czarna lista napojów, które szkodzą nerkom
Co wpływa na wahania wagi?
Aby uzyskać miarodajne wyniki, warto pamiętać, że pewne wahania wagi (nawet do 3 kg) nie muszą być wcale oznaką tycia, albo skutecznego odchudzania. Mogą być związane z naturalnym rytmem, któremu podlega nasz organizm, a także z naszym stylem życia.
Na wahania wagi mogą mieć wpływ:
- pora dnia
- dzień tygodnia
- aktywność poprzedzająca ważenie się
- posiłki i płyny spożyte przed ważeniem się
- hormony
- zaparcia
- zatrzymanie wody w organizmie
Wszystkie te czynniki mogą zaburzyć dokładność naszego pomiaru. Dlatego warto tak zaplanować ważenie się, aby w jak największym stopniu zniwelować ich wpływ na wyniki.
Kiedy waga może wskazać więcej?
Systematycznie stosujesz dietę, a waga wskazuje dodatkowy kilogram? To jeszcze nie powód do zamartwiania się. Po obfitym posiłku lub wypiciu dużej ilości płynu waga może pokazać więcej. Zazwyczaj więcej ważymy też wieczorem niż rano.
Wskazówka na skali może też gwałtownie skoczyć w górę z powodu zatrzymania wody w organizmie. Może być ono spowodowane:
- spożywaniem słonych posiłków
- spożywaniem alkoholu, kawy i herbaty
- działaniem hormonów (dlatego nie ważymy się tuż przed miesiączką i podczas niej)
Kiedy waga pokaże mniej?
Po intensywnym treningu lub skorzystaniu z sauny, a także po skorzystaniu z toalety na skali możemy zobaczyć zaniżony wynik.
Kiedy i jak najlepiej się ważyć?
Dietetycy nie mają wątpliwości. Najlepiej ważyć się rano, po skorzystaniu z toalety, ale przed śniadaniem i treningiem. Wystarczy ważyć się raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia i o tej samej godzinie. Cześć ekspertów uważa, że najlepiej ważyć się w środę. Dlaczego? Nasze nawyki i styl żywienia często podlegają rytmowi tygodnia. Na przykład w weekendy pozwalamy sobie na obfitsze posiłki niż w dni powszednie. To właśnie środa ma być dniem, kiedy rutyna bierze górę, a nasze zwyczaje są najbardziej znormalizowane, co pozwala uzyskać najbardziej miarodajne wyniki.
Zawsze ważymy się na tej samej wadze i wchodzimy na nią bez ubrania i butów. Nie ważymy się przed i w czasie miesiączki.
Regularnie, ale nie obsesyjnie
Jak widać, systematyczność jest podstawą uzyskania miarodajnych wyników i oceny postępów w odchudzaniu. Ale eksperci przestrzegają przed... zbyt częstym ważeniem się.
Wchodzenie na wagę kilka razy dziennie może przynieść przede wszystkim frustrację i spadek motywacji. Na pewno nie zapewni nam wartościowej informacji o tym, jak przebiega proces. Ważenie się raz w tygodniu całkowicie wystarcza. Wyniki warto zapisywać i omówić z dietetykiem oraz ewentualnie z trenerem.
***