Domowy nawóz do monstery. Zdziwisz się, jak bujne będą liście

Rozłożyste liście monstery pozwalają stworzyć klimat egzotycznej dżungli nawet w mieszkaniu położonym w centrum ruchliwego miasta. Choć cieszy się popularnością, nadal wielu z nas popełnia błędy, które skutkują pogarszającą się z dnia na dzień kondycją rośliny. Dlaczego monstera żółknie i jak temu przeciwdziałać? Musisz zwrócić uwagę na trzy główne zasady uprawy.

Trik ogrodników pobudzi monsterę do życia
Trik ogrodników pobudzi monsterę do życia123RF/PICSEL

Czy monstera lubi słońce?

Zacząć trzeba od stanowiska, w jakim zostanie umieszczona doniczka z monsterą. Ogólnie rzecz ujmując, temperatura panująca w mieszkaniach jej sprzyja. Dobrze rozwija się przy 18-23°C. Mimo że potrzebuje światła do rozwoju, monstera nie lubi intensywnego nasłonecznienia. Należy zapewnić jej dostęp do światła rozproszonego, inaczej może ulec poparzeniu. Jednocześnie ciemne stanowisko będzie skutkowało żółknięciem liści monstery.

Monstera postawiona w złym miejscu nie będzie dobrze rosnąć
Monstera postawiona w złym miejscu nie będzie dobrze rosnąć123RF/PICSEL

Dlaczego monstera żółknie? Błędy w podlewaniu

W uprawie roślin doniczkowych każdy aspekt jest ważny, a wiele z nich wiąże się ze sobą bezpośrednio. Wspomniane wyżej ciemne stanowisko sprawia, że roślina dłużej kumuluje wodę, co z kolei może prowadzić do tego, że łatwiej będzie ją przelewać. Ważną zasadą, jaką należy mieć na uwadze, jest fakt, że monstera lepiej zniesie chwilową suszę niż nadmiar wody.

Podlewać ją należy dopiero w momencie, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Żółte liście monstery bardzo często są sygnałem, że roślina ulega zalewaniu wodą. Konsekwencją jest nie tylko utrata walorów dekoracyjnych, ale też gnicie korzeni. Gdy dopuścimy do takiej sytuacji, zmieniające kolor liście trzeba usunąć, a całą monsterę przesadzić, pozbywając się uszkodzonych korzeni — przyjmą one brązowy lub czarny kolor, prawdopodobnie nabiorą też specyficznego zapachu.

Monstera żółknie, bo jest głodna

Nawet najlepsze podłoże z czasem staje się coraz bardziej jałowe. W sytuacji, gdy roślina długo rośnie w jednej doniczce bez zmiany ziemi, może być ona niedożywiona. Brak nawożenia w uprawie monstery też skutkuje pojawieniem się żółtych liści.

Wzmacnianie tego okazu konieczne jest zwłaszcza wiosną i latem, kiedy znajduje się w okresie intensywnego wzrostu. W sklepach znajdziesz dedykowane monsterom preparaty z dokładnymi instrukcjami na temat tego, jak je stosować. Jeśli szukasz domowych sposobów nawożenia monstery, raz w miesiącu do podlewania użyj wody, która została po gotowaniu warzyw, najlepiej pietruszki korzeniowej. Pełno w niej składników odżywczych, lecz pamiętaj, że nie może się w niej znajdować choćby szczypta soli.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas