Atrakcje w Krakowie (nie tylko) dla dzieci. 3 nieoczywiste miejsca

Katarzyna Adamczak

Opracowanie Polecamy Katarzyna Adamczak

Kraków to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Miasto ma do zaoferowania wiele zabytków i ciekawych atrakcji. Są wśród nich takie, które szczególnie podobają się dzieciom, ale dorośli będą się tam bawić nie mniej dobrze. Co oprócz ZOO warto zobaczyć w Krakowie z dziećmi?

Co robić w Krakowie z dziećmi?
Co robić w Krakowie z dziećmi? 123RF/PICSEL

Wioski Świata — Park Edukacji Globalnej

Ciekawą i stosunkowo niedrogą atrakcją, którą pokochają nie tylko dzieci, są Wioski Świata. Park Edukacji Globalnej prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny jest sposobem, by pokazać młodemu pokoleniu kultury z innych kontynentów. Na rozległym obszarze wzniesiono wioski z różnych części świata. Od indiańskiego tipi, przez afrykańskie lepianki po mongolską jurtę i eskimoskie igloo (z przyczyn oczywistych wykonane z bloków imitujących lodowe cegły). W Wioskach Świata można dotykać i doświadczać. Dzieci mają tu możliwość zagrać w różnorodne gry, czy zbudować własne igloo.

Zwiedzanie przewidziano na godzinę, lecz ciekawe świata dzieci i ich rodzice mogą spędzić tu o wiele więcej czasu. Jest to ciekawe doświadczenie, a przy ładnej pogodzie także przyjemny spacer.

Wioski Świata w Krakowie
Wioski Świata w KrakowieKatarzyna Adamczakarchiwum prywatne

Wioski Świata można zwiedzać indywidualnie od kwietnia do października. W ciągu tygodnia Park otwarty jest w godzinach 9.00 - 16.00, natomiast w weekendy od 12.00 do 19.00. Bilet dla dzieci w wieku 3 - 15 lat kosztuje 15 zł, dla dorosłych 18. Dostępne są także bilety rodzinne w cenie 47 zł dla dwóch dorosłych i maksymalnie trójki dzieci. Dostępna jest też opcja zwiedzania z audioprzewodnikiem oraz w grupach zorganizowanych z przewodnikiem.

Wioski Świata mieszczą się na ulicy Tynieckiej pod numerem 39. Można dojechać tam samochodem — dostępny jest bezpłatny parking, lub autobusami linii 162 i 112 (przystanek Zieleńskiego 1).

Wioski Świata
Wioski Świata Beata ZawrzelEast News

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Inną atrakcją pod gołym niebem, gdzie dzieci świetnie się bawią, a dorośli mogą odświeżyć i poszerzyć swoją wiedzę jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Sześć hekratów terenów zielonych, na których znaleźć można 110 urządzeń przybliżających zjawiska z dziedziny akustyki, optyki, działania sił i wielu innych. Dla młodszych dzieci to po prostu dobra zabawa, dla starszych sposób na naukę przez zabawę. Dorośli także nie będą się tutaj nudzić.

Małopolski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Małopolski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema MAREK LASYK/REPORTER East News

Sezon w Ogrodzie Doświadczeń w 2024 roku potrwa od 22 kwietnia do 13 października. Na wizytę w tym miejscu należy zaplanować przynajmniej 2 godziny, choć przy ciekawych świata dzieciach czas ten może się znacznie wydłużyć. Ogród dostępny jest od 9.00 do 17.00 w ciągu tygodnia i od 10.00 do 19.00 w weekendy. Bilet wstępu dla dzieci między 3 a 6 rokiem życia kosztuje 14 zł, ulgowy - 17, a zwykły - 21 zł. Dostępne są także bilety rodzinne w cenie 60 zł dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci bądź dla dorosłego i trójki pociech. Dodatkowo płatną atrakcją jest Żyroskop - 7 zł, trzy zjazdy na torze saneczkowym - 7 zł i wstęp do Planetarium - 12 zł.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema mieści się przy Alei Pokoju 68. Dojechać można tam samochodem — parking dostępny jest pod Tauron Areną Kraków bądź Centrum Handlowym M1. Kursują tu także tramwaje linii 1, 14 i 22 (przystanek Ogród Doświadczeń).

Sezon w Ogrodzie Doświadczeń w 2024 roku potraw od 22 kwietnia do 13 października
Sezon w Ogrodzie Doświadczeń w 2024 roku potraw od 22 kwietnia do 13 października MAREK LASYK/REPORTER East News

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI

WOMAI to skrót od angielskich słów “World Of My All Inspirations", co można przetłumaczyć jako "świat wszystkich moich inspiracji". Cenutrum Nauki i Zmysłów stawia sobie za cel pokazywanie świata osób niewidomych i uświadamianie społeczeństwu ich wartości. W WOMAI można skorzystać z jednej z dwóch ścieżek.

"W stronę światła", gdzie wykonujemy liczne eksperymenty opartych w wielu przypadkach na zmyśle wzorku. Tę część można zwiedzać z dziećmi starszymi niż sześciolatki. Dla rodzin z młodszymi pociechami Centrum przygotowało osobne godziny zwiedzania, co można sprawdzić na stronie organizacji. Zwiedzanie trwa 1,5 godziny.

"W stronę ciemności" to ścieżka pokazująca jak odbierają świat osoby niewidome. Wystawę zwiedzamy w mroku, a nasz niewidomy przewodnik uświadamia nam, jak ważne w ponawianiu świata są inne zmysły poza wzrokiem. Ta interaktywna ścieżka pozwala wiele dowiedzieć się także o samym sobie, zaś dzieci uczy wrażliwości na innych. Zwiedzanie trwa godzinę i przeznaczone jest dla dorosłych i dzieci od 9 roku życia.

Bilet normalny na wystawę “W stronę ciemności" kosztuje 50 zł, zaś ulgowy 45 zł. Natomiast ścieżka “W stronę światła" to koszt 55 zł w przypadku biletu normalnego i 49 zł dla dzieci i studentów. Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI mieści się przy ulicy Pawiej pod numerem 34. Dojechać można tam każdym autobusem i tramwajem jadącym w stronę dworców autobusowego i PKP, należy wysiąść na przystanku “Politechnika". Samochód możemy zaparkować między innymi na parkingu mieszczącym się na dachu Dworca Głównego.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas