Jak reanimować storczyka? Spraw, by obsypał się mnóstwem kwiatów
Kiedy zauważysz, że twój storczyk obumiera, nie musisz wyrzucać go do kosza. Warto dać mu drugą szansę. Reanimacja storczyka jest jednak możliwa pod pewnymi warunkami. Na przyszłość zadbaj też o prawidłową pielęgnację orchidei.
Spis treści:
Ratunek dla storczyka bez korzeni
Chociaż wydaje się to niemożliwe, jest ratunek dla storczyka bez korzeni. Często system korzeniowy gnije z powodu przelania. Nadmierna wilgoć zaś daje idealne środowisko do rozwoju chorób grzybowych. Pamiętaj jednak, że nie zawsze możliwy jest ratunek dla roślin. Ważne, by jakaś cześć storczyka wykazywała oznaki życia: liście lub korzenie powietrzne. Jeśli orchidea posiada jakiekolwiek korzenie, można ją posadzić do keramzytu. Efekty najczęściej są zadowalające i przynoszą oczekiwane rezultaty. W przeciwnym wypadku jednym rozwiązaniem będzie umieszczenie rośliny w wodzie.
Polecamy: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?
Reanimacja storczyka bez korzeni krok po kroku
To prosty zabieg, a jego wykonanie powinno przebiegać następująco:
- Oczyścić dokładnie korzenie rośliny i obetnij martwe części.
- Osusz system korzeniowy i przygotuj przezroczyste naczynie (do obserwacji).
- Umieść w nim storczyka tak, by korzenie powietrzne były w środku i tworzyły stabilną podporę.
- Nalej do naczynia wodę, musi być miękka, np. oczyszczona w specjalnym czajniku. Jeśli jednak twój okaz nie ma korzeni, umieść trzon nad wodą. W ten sposób parująca ciecz będzie nawilżać orchideę.
Pamiętaj, by przynajmniej raz w tygodniu wymieniać wodę. Chociaż efekty nie będą szybkie, warto poczekać. W zamian odwdzięczy się bujnym kwitnieniem i zdrowym wyglądem w przyszłości.
Jakiej pielęgnacji wymagają storczyki?
Storczyki do prawidłowego wzrostu potrzebują:
- regularnego nawadniania - wykonuj w tym celu tak zwaną kąpiel. Wystarczy zanurzyć okaz w misce z wodą i zostawić na pół godziny. W tym czasie roślina pobierze potrzebną ilość wody,
- odpowiedniego stanowiska - jasne, z rozproszonym światłem. Pamiętaj, że gatunek ten nie lubi przeprowadzek,
- nawożenia - najlepiej sprawdzą się naturalne specyfiki, np. wyciąg ze skórki banana czy fusami z kawy,
- dobrej jakości podłoża - sprawdzi się mieszanka kory sosnowej, keramzytu i torfu. W sklepach ogrodniczych można kupić gotową ziemię do orchidei.
Zobacz: