Recepty ratunkowe na niewielkie urazy podczas pracy w ogródku

Czasem pielęgnacja ukochanych roślinek kończy się skaleczeniem, otarciem, drzazgą w palcu... Co wtedy robić?

Staraj się pozbyć nawyku przeciągania palcami np. po źdźble trawy. Możesz boleśnie rozciąć naskórek!
Staraj się pozbyć nawyku przeciągania palcami np. po źdźble trawy. Możesz boleśnie rozciąć naskórek!123RF/PICSEL

Dezynfekcja

To podstawa w każdym przypadku! Najpierw umyj ręce wodą i mydłem. Opatrując rankę, nie zakazisz jej żadnymi drobnoustrojami.

Następnie rozpyl na uszkodzoną skórę płyn odkażający z tzw. oktenidyną (np. Octenisept, bez recepty, ok. 18 zł). Zwalczysz zarazki, a nie podrażnisz tkanek. Woda utleniona jest dozwolona po rozcieńczeniu przegotowaną, czystą wodą - stosuj 1 łyżeczkę na 1/2 szklanki.

Jeśli nie masz żadnych środków z apteki, użyj naparu z rumianku. 1 łyżkę susz. kwiatów zalej 1/2 szkl. wrzątku i przykryj na 10 minut; przecedź. Zużyj do polania ranki.

Usunięcie ciała obcego

Jeśli drzazga nie wystaje ponad skórę, nie da się jej chwycić pęsetą ani wycisnąć opuszkami, załóż opatrunek z ziemniaka.

Zetrzyj na drobnej tarce 1/2 obranego ze skóry surowego warzywa. Jeśli drzazga tkwi w palcu (np. wskazującym), odetnij tę część od lateksowej rekawiczki i wypełnij częściowo ziemniaczaną papką. Wsuń palec. Dodatkowo umocuj opatrunek bandażem (nie za ścisło) i noś go ok. 8 godzin. Drzazga sama wyjdzie ze skóry.

Ochrona

Jeśli skaleczenie lub otarcie jest zaczerwienione, dwa razy dziennie nanoś na nie maść antybiotyczną (np. z tzw. neomycyną, polimyksyną B i bacytracyną, bez recepty ok. 9 zł). Gdy po 7 dniach zaczerwienienie nie mija, pokaż je lekarzowi.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas