Rodzinny samochód: Czym kierować się przy wyborze?

Większość polskich rodzin nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Trudno sobie wyobrazić codziennie odwożenie dzieci do szkoły, zakupy czy weekendowe podróże bez niezawodnego i bezpiecznego auta.

Bezpieczeństwo i ekonomia - to najważniejsze kryteria doboru idealnego, rodzinnego auta
Bezpieczeństwo i ekonomia - to najważniejsze kryteria doboru idealnego, rodzinnego auta123RF/PICSEL

Z roku na rok również przybywa osób zainteresowanych jego kupnem. Na co zwrócić uwagę, zanim ostatecznie zdecydujesz się na wymarzony model?

Bezpieczeństwo

Samochód powinien być wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa, m.in. ABS (zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), system automatycznego hamowania (dzięki przedniej kamerze pomoże zapobiec stłuczce, jeśli kierowca się zagapi), BLIS (ostrzeganie o pojeździe w "martwym polu").

- Od marca 2018 roku każdy nowy samochód wyprodukowany w Unii Europejskiej będzie musiał być wyposażony w system ecall, który umożliwi automatyczne lub ręczne wezwanie pomocy  - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoły, Radosław Jaskulski. - To część systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. W kolejnych latach mają być prowadzone prace nad rozwojem i udoskonalaniem elementów bezpieczeństwa czynnego, np. automatycznym hamowaniem awaryjnym, wspomaganiem utrzymania pasa ruchu, wykrywaniem senności i rozproszenia czy alkomatami blokującymi zapłon.

Warto również pamiętać o poduszkach powietrznych, możliwości blokowania drzwi pasażerów czy sprawnych oponach z odpowiednią głębokością bieżników. Każdy samochód przechodzi tzw. crash test, dzięki któremu sprawdza się, jak reagują poszczególne systemy bezpieczeństwa w samochodzie. Przed zakupem koniecznie sprawdź wyniki!

Przestronność

W podróży liczy się komfort. Dlatego warto zawczasu zainwestować w auto, które zapewni ci maksimum wygody. Pamiętaj o tym, że na tylnej kanapie prawdopodobnie będziesz musiał zmieścić dziecięcy fotelik (lub dwa), zostawiając odpowiednią ilość miejsca na nogi. Podróż z dziećmi wiąże się z przewożeniem wielu zabawek i gadżetów, dlatego im więcej miejsc, gdzie można je schować (przestronny bagażnik, kieszenie, schowki), tym lepiej.

Bagażnik

Nie bez powodu podczas oglądania samochodu często zagląda się do bagażnika. Im większy i bardziej funkcjonalny, tym lepiej. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które sprawiają, że możemy wygodnie przewozić jeszcze więcej rzeczy (np. podwójna podłoga, roleta do oddzielenia części bagażowej).  Przydatne okażą się również przymocowane do ścian siatki i haczyki, dzięki którym drobne przedmioty nie będą obijały się o siebie podczas jazdy.

Bagażnik powinien pomieścić wszystkie najważniejsze podczas wyjazdu bibeloty
Bagażnik powinien pomieścić wszystkie najważniejsze podczas wyjazdu bibeloty123RF/PICSEL

Spalanie

Nie jest żadną tajemnicą, że jednym z najważniejszych czynników, wpływających na decyzję o zakupie samochodu, są koszty jego utrzymania. Jeśli masz sporą rodzinę, miesięczny bilans może wyraźnie nadszarpnąć domowy budżet. Jeździsz głównie po mieście? Nie musisz inwestować w dużą moc silnika. Pamiętaj, że im większa liczba  koni mechanicznych, tym większe spalanie, a co za tym idzie - częstsze wizyty na stacjach benzynowych. Zwróć również uwagę na masę samochodu i kształt karoserii - aerodynamiczna forma sprzyja twojemu portfelowi. Przed wizytą w salonie koniecznie sprawdź również raporty technicznej niezawodności samochodów - niezawodny samochód to taki, który się nie psuje.

Komfort podróży

Czasami małe rzeczy cieszą najbardziej, dlatego dobrze, gdy samochód posiada rozwiązania, które umilą jazdę twojej rodzinie. Klimatyzacja to już standard w modelach wyższej klasy. Wciąż niecodzienną funkcjonalnością jest możliwość elektrycznego ustawiania foteli, podgrzewana kierownica, gniazdka USB dla pasażerów, rozkładane stoliki czy chociażby specjalny uchwyt do otwierania butelek w czasie jazdy.

Jeśli dzielisz się prowadzeniem samochodu z bliską osobą, bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie możliwość ustawienia własnych parametrów jazdy, takich jak: oświetlenie pojazdu, klimatyzacja, położenie foteli czy ustawienie systemów multimedialnych. Dzięki temu szybko i sprawnie dostosujesz pojazd do siebie.

Awaryjność i naprawy

Każdy samochód prędzej czy później będzie wymagał wizyty u mechanika. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, ile przy okazji takich "odwiedzin" będziesz musiał zapłacić. Ważne są przede wszystkim koszty części zamiennych oraz usuwania usterek. Niektóre samochody psują się stosunkowo często, a ich naprawa kosztuje krocie. Warto przejrzeć strony internetowe z oryginalnymi częściami modelu, na który chcemy się zdecydować, porównać ceny i na podstawie tych informacji ustalić opłacalność inwestycji. Bo nic prawdopodobnie nie boli tak bardzo, jak budżet przesunięty na naprawę samochodu zamiast rodzinnych wakacji i długie tygodnie, które samochód spędza w warsztatowym garażu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SKODA

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas