Roślina tworząca wodospad kwiatów na balkonie. Tajniki udanej uprawy pelargonii kaskadowej
Parapety i balkony zasłonięte kaskadami kwiatów wcale nie muszą kojarzyć się jedynie z niespiesznymi spacerami po uliczkach miast w egzotycznych krajach. W polskim klimacie również możemy uzyskać taki efekt, decydując się na uprawę pelargonii kaskadowej, zwanej także bluszczolistna. Ta niezwykła roślina doskonale prezentuje się zarówno w wiszących, jak i stojących donicach. Jak prawidłowo ją pielęgnować, by zachwyciła barwnymi kwiatami? Podpowiadamy.
Spis treści:
Kaskadowa odmiana pelargonii
Pelargonią kaskadową, zwaną także bluszczolistna, określamy odmianę rośliny wyróżniającą się długimi i wiszącymi pędami, pokrytymi barwnymi kaskadami kwiatów. Roślina powstała jako mieszaniec.
Jej początek wziął się od wyjątkowego okazu, a mianowicie - Pelargonium peltatum. Obecnie w obrębie samej pelargonii kaskadowej wyróżniamy wiele różnych odmian, które mają odrębną długość pędów, formę kwiatów, a nawet kształt liści. Zdarza się, że w odniesieniu do pelargonii bluszczolistnej usłyszymy określenie - pelargonia pnąca. Nazwa ta jest jednak bardzo myląca, gdyż cechą charakterystyczną jej rosnących pnączy jest zwieszanie się z doniczek, a nie pięcie do góry.
Kiedy kwitnie i jak wygląda pelargonia bluszczolistna?
Ta wyjątkowa odmiana pelargonii rozpoczyna kwitnienie już na przełomie maja oraz czerwca i zachwyca kwiatami aż do późnej jesieni. Praktykujący ogrodnicy zauważyli, że cały proces trwa do pierwszych przymrozków. Pelargonia kaskadowa tworzy charakterystyczne, długie i wiszące pędy. Na ogół osiągają od 50 do 100 cm.
Liście rośliny przyciągają wzrok barwą ciemnej zieleni. Z wyglądu nieco przypominają bluszcz, stąd jedna z nazw tej odmiany to pelargonia bluszczolistna. Pelargonie kaskadowe wytwarzają kwiaty pojedyncze, pełne lub półpełne. Najczęściej występują w odcieniach czerwieni i różu, ale spotkamy także białe oraz dwubarwne. Przeważnie są mniejsze niż u odmian wybieranych do sadzenia na rabatach, ale jest ich tak dużo, że nie widać spod nich pędów.
Niezbędne warunki uprawowe
Szukając łatwych w uprawie roślin, które dodatkowo szybko staną się prawdziwą ozdobą balkonu lub tarasu, wybierzmy pelargonie kaskadowe. Doskonale odnajdują się w pełnym słońcu, ale także bez problemu rozwiną się w półcieniu. Wzmocnienie zdrowego wzrostu zapewni im odpowiednio dobrana ziemia kwiatowa, wzbogacona o dodatek perlitu, który zadba o to, by w podłożu nie gromadził się nadmiar wody. W doniczce warto wykonać warstwę drenażową, czyli wysypać na dno keramzyt.
Pelargonię bluszczolistną bardzo często ustawia się na parapetach lub sadzi w skrzynkach powieszonych na balkonach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zbyt silny wiatr może bardzo szybko połamać ich delikatne pędy. Aby tego uniknąć, ustawmy je w bardziej zacisznym miejscu lub zapewnijmy im odpowiednią osłonę. Jeśli mieszkamy w wietrznej okolicy, ale nie chcemy całkowicie rezygnować z uprawy pelargonii kaskadowej, wybierzmy specjalne odmiany o nieco krótszych pędach.
Pelargonia kaskadowa - pielęgnacja
Pelargonia bluszczolistna dobrze dostosowała się do krótkotrwałego niedostatku wody. Zdecydowanie gorzej znosi nadmierne nawadnianie. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z regularnego podlewania, warto jednak zachować umiar. Zbyt mokre podłoże sprawi, że roślina stanie się bardziej podatna na choroby. Od czego zależy częstotliwość podlewania? Najlepiej dostosować ją do obecnie panującej pogody.
W upalne, słoneczne i suche dni należy dostarczać jej wodę codziennie. W chłodne, pochmurne oraz wilgotne dni możemy zrobić sobie dłuższą przerwę. Po czym poznać, że roślina potrzebuje podlewania? Oznaką będzie przeschnięta górna warstwa ziemi. Pamiętajmy, że pelargonia kaskadowa bardzo nie lubi mieć mokrych liści. Unikajmy ich przypadkowego moczenia lub zraszania.
Kluczem do obfitego i zachwycającego kwitnienia pelargonii jest także regularne nawożenie. Specjaliści sugerują stosowanie zasilaczy dedykowanych roślinom balkonowym lub specjalnych mieszanek przygotowanych konkretnie pod potrzeby pelargonii. Z takich preparatów zawsze należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. Odradza się samodzielne ustalanie dawek, gdyż nadmiar może wywołać szereg niechcianych i negatywnych skutków, które poważnie zaszkodzą roślinie.
Przygotowanie sadzonek
Pelargonie kaskadowe zalicza się do gatunku roślin wieloletnich. Jeśli chcemy, by zdrowo przetrwały, musimy zapewnić im bezpieczne warunki do przezimowania. Pelargonia bluszczolistna nie jest odporna na mróz, dlatego pozostawiona na balkonie lub tarasie nie miałaby żadnych szans na przetrwanie. Ogrodnicy doradzają, by jesienią przenieść pelargonię w jasne miejsce, w którym temperatura waha się od ok. 8 do 12 st. C.
Okres odpoczynku w nieco niższej temperaturze pozytywnie wpłynie na jej kwitnienie. Roślina z czasem zaczyna tracić swój początkowy wygląd, wtedy mamy do wyboru kupienie nowej pelargonii lub samodzielne pozyskanie jej z sadzonek. Ich przygotowanie sadzonek nie powinno sprawić problemu nawet osobom początkującym. Warto pamiętać, by pozyskiwać je wczesną wiosną, a konkretnie w marcu, lub w terminie letnim - od początku lipca. Jak to zrobić? Po zakończeniu zimy wystarczy uciąć końcówki pędów, a następnie ukorzenić je w wodzie i posadzić do doniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Latem należy ściąć ok. 10 cm pędów.
Sprawdź również: