Rośliny do zacienionego ogrodu
Nie wiesz jakie rośliny posadzić w zacienionej części ogrodu? Podpowiemy Ci! Wiele roślin wymaga dobrego nasłonecznienia, aby bujnie rosnąć i pięknie kwitnąć, na szczęście nie wszystkie.

Dzięki temu zacienioną część ogrodu również możemy atrakcyjnie urządzić. Miejsca, które do tej pory wydawały Ci się najbardziej niewdzięczne jeżeli chodzi o uprawę roślin, mogą się stać najbardziej uroczą częścią Twojego ogrodu.
Funkia - rozety ozdobnych liści doskonale sprawdzają się w kompozycji zacienionej części ogrodu. W przypadku funkii można wybierać spośród rozmaitych wielkości i kształtów, barw ponieważ roślina ta występuje w ogromnej liczbie odmian. Walory dekoracyjne maja również kwiaty - białe lub liliowe zebrane w grona wyrastają na wysokiej łodydze. Zwarte kępy funkii można zestawiać z paprociami, trawami, a także tawułkami. Ciekawe efekty daje też zestawianie różnych odmian funkii. Bylina ta lubi stanowiska zacienione, glebę wilgotną i żyzną, lekko kwaśną. Jest odporna na mrozy. Świetnie sprawdza się także w pobliżu oczek wodnych.

Barwinek- Poradzi sobie nawet w głębokim cieniu. Tam gdzie innym roślinom brakowało słońca barwinek stworzy gęsty dywan z błyszczących listków przetykanych fioletowymi lub białymi kwiatami (kwitnie w maju). To idealna roślina okrywowa, kiedy się rozrośnie nie przepuszcza chwastów. Jest niewymagający i bardzo odporny na mrozy. Ta krzewinka jest prosta w uprawie i nie wymaga wiele uwagi, ale zanim się rozrośnie jesienią warto podsypywać ją ściółką.
Lubi glebę przepuszczalną lekko kwaśną. Można go z łatwością rozsadzać rozdzielając kępy.

Mahonia - To krzew o błyszczących, ciemnozielonych, kolczastoząbkowanych liściach, który na przełomie kwietnia i maja zakwita na żółto.Owoce mahonii są granatowoczarne (są jadalne, ale bardzo kwaśne).
Mahonia cieszy oko także zimą - jest zimozielona. Nie tylko doskonale razi sobie w cieniu - jest też bardzo odporna na mróz. Mahonia ma niewielkie wymagania glebowe, ale podłoże powinno być raczej wilgotne.
Krzewy mahonii rosną bardzo powoli, ale dorastają do 3 m.

Pióropusznik - zacienione stanowiska kojarzą się oczywiście z paprociami. Pióropusznik strusi jest królem paproci ogrodowych. Lubi glebę wilgotną, próchniczą z dodatkiem torfu, stanowiska cieniste lub półcieniste.
Osiąga wysokość ok. 1 m i szybko się rozrasta, trzeba więc uważać aby nie zagłuszył innych roślin.