Rośliny doniczkowe, które kwitną cały rok

Rośliny doniczkowe stanowią jedną z najbardziej efektownych dekoracji każdego mieszkania. Ożywiają przestrzeń i pomagają się zrelaksować, a niektóre oczyszczają nawet powietrze z zanieczyszczeń lub pochłaniają kurz. Zimą największą popularność zyskują rośliny intensywnie zielone, a także kwitnące, które pozwalają nacieszyć oczy, gdy za oknem możemy dostrzec jedynie szary krajobraz. Które rośliny doniczkowe kwitną przez cały rok? Jakie kwiaty będą idealne dla początkujących osób? Zobacz najpiękniejsze całoroczne rośliny doniczkowe do domu.

Rośliny doniczkowe, które kwitną przez cały rok
Rośliny doniczkowe, które kwitną przez cały rok ©123RF/PICSEL

Anturium

Anturium
©123RF/PICSEL

Anturium to zachwycająca roślina doniczkowa – uwagę przykuwa dużymi sercowatymi kwiatami o białej lub intensywnie czerwonej barwie, które idealnie prezentują się na tle błyszczących i zielonych liści. Ogromnym atutem anturium jest to, że kwitnie niemal przez cały rok (kwiaty są wyjątkowo trwałe). Roślina preferuje jasne stanowisko i rozproszone światło, a także umiarkowane temperatury, najlepiej 16-21 stopni Celsjusza. Anturium warto też nawozić raz na dwa tygodnie preparatem do roślin kwitnących.

Kalanchoe

Kalanchoe zachwyca mięsistymi liśćmi oraz drobnymi kwiatami, które potrafią jednak pokryć niemal całą roślinę. By zakwitnąć, potrzebuje nasłonecznionego miejsca i temperatury nieprzekraczającej 21 stopni Celsjusza. Świetnie sobie jednak radzi także w gorszych warunkach. Rośliny nie należy zbyt często podlewać, najlepiej dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący
©123RF/PICSEL

Do niezwykle efektownych roślin doniczkowych zalicza się też wilczomlecz lśniący. Jego cechą charakterystyczną są kolczaste pędy, dzięki którym zyskał miano korony cierniowej. Uwagę przykuwają szczególnie piękne liście przykwiatowe, które mylone są z kwiatami. Wilczomlecz jest rośliną wytrzymałą i trwałą, stanowi wyjątkową dekorację mieszkania. Lubi jasne stanowiska, a także umiarkowane podlewanie i temperatury. Niestety jest rośliną trującą, dlatego powinno się go trzymać z daleka od małych dzieci i zwierząt.

Fiołek afrykański

Fiołek afrykański to niezwykle wdzięczna do domowej uprawy roślina. Nie zajmuje dużo miejsca, za to w odpowiednich warunkach cała pokrywa się pięknymi kwiatami o fioletowej, różowej czy białej barwie. To jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących przez cały rok. Preferuje jasne stanowisko z rozproszonym światłem, a także umiarkowane podlewanie i dość wysoką temperaturę. Fiołka można więc ustawić na parapecie nad grzejnikiem, ale należy pamiętać też, by powietrze nie było zbyt suche (warto zamontować nawilżacze na grzejniku). Częstym błędem jest nieusuwanie nowych liści (należy usuwać ok. ¼), przez co roślina ma mniej kwiatów, a także skrapianie liści przy podlewaniu (żółkną i tworzą się na nich nieestetyczne plamy). Jeśli liście są długie, a kwiatów jest niewiele, najprawdopodobniej roślina ma za mało światła.

Storczyk Cymbidium

Storczyk Cymbidium
©123RF/PICSEL

Cymbidium to jeden z najłatwiejszych w uprawie storczyków. W dodatku jego kwiaty utrzymują się od wczesnej zimy aż do końca wiosny, a przy odpowiedniej pielęgnacji roślina może zakwitnąć także latem lub jesienią. Kwiatostany są bujne i okazałe, o białej, różowej, kremowej, czerwonej, a nawet brązowej barwie. Roślina preferuje jasne stanowisko, a także wilgotne powietrze i niższe temperatury nocą (najlepiej ustawić ją na parapecie na tacy z wodą i keramzytem). Wiosną, latem i jesienią cymbidium należy podlewać często i obficie, zimą z kolei rzadko. Raz w tygodniu konieczne jest nawożenie rośliny preparatem do storczyków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas