Rośliny, które lubią cień i nie potrzebują słońca. Idealne na jesień i zimę

Jesienią i zimą promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, przez co zgromadzone w domach rośliny mogą być w gorszej kondycji. Nawet latem rośliny mogą cierpieć na niedobór światła: wszystko przez północną ekspozycję okien, co sprawia, że przez większość dnia w pomieszczeniach panuje mrok. Czy z tych względów nie możemy mieć roślin doniczkowych? Oczywiście, że możemy i nie trzeba ich dodatkowo naświetlać! Wystarczy sięgnąć po takie gatunki, które lubią cień i nie potrzebują nadmiaru światła. Co warto mieć w domu?

Zamiokulkas to idealna roślina do cienia, ale nie może być w ciągłym mroku
Zamiokulkas to idealna roślina do cienia, ale nie może być w ciągłym mroku123RF/PICSEL

Zamiokulkas

Roślina dla zapominalskich i odporna na niekorzystne warunki w domu? Zamiokulkas to idealne rozwiązanie, jeśli podlewanie roślin często nam umyka, a w naszym domu promieni słonecznych jest jak na lekarstwo. Nie tylko lubi cień, ale również filtruje powietrze z trujących substancji. Dodatkowo niestraszna mu jest wilgoć, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby dumnie się prezentował zarówno w kuchni jak i w łazience. Wbrew obiegowej opinii, zamiokulkas wymaga minimalnego nasłonecznienia, więc nie może przebywać w całkowitej ciemności. Jednak ustawienie go z dala od okna nie stanowi dla niego większego problemu. Zamiokulkas jest sukulentem, dlatego wymaga bardzo oszczędnego podlewania, ale także uwagi: na bieżąco trzeba czyścić jego liście, aby nie były pokryte kurzem.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Sanswieria cylindryczna

Każdy przyzwyczaił się do obecności w domu sansewierii, jednak jej kuzynka - sansewieria cylindryczna - bez problemu zniesie trudne warunki zimą, kiedy trudno o intensywne promienie słoneczne, ale także w miejscach, gdzie nawet w ciągu dnia szukać ich na próżno. Poza tym wygląda dość nietypowo: zamiast płaskich blaszek liściowych, z ziemi wyrastają mięsiste łodygi, które mają zdolność magazynowania wody. Dlatego, wraz z zamiokulkasem, zalicza się je do sukulentów, co nie wymaga częstego podlewania. Poza tym cieniolubna sansewieria cylindryczna zamanifestuje brak wody - wystarczy przyjrzeć się jej łodygom: kiedy staną się pomarszczone, to znak, że warto dodać do bryły korzeniowej dawkę wody. Uwaga, nie wolno jej też nadmiernie zalewać, ponieważ to sprzyja błyskawicznemu gniciu rośliny.

Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła nie boi się suszy, kurzu i cienia
Aspidistra wyniosła nie boi się suszy, kurzu i cienia123RF/PICSEL

Jeśli lubimy pokaźne rozmiary, to aspidistra wyniosła jest idealnym wyborem do cienistego pomieszczenia. Nie tylko nie przeszkadzają jej skąpe promienie słoneczne, ale także przesuszenie oraz mała doniczka. W zamian oferuje pokaźne rozety liściowe, które są bardzo trwałe i atrakcyjne, niezależnie od pory roku. Z tego, między innymi, względu, często nazywana jest "żelaznym liściem" ponieważ z niewielkiego kłącza nadziemne części prezentują się bardzo okazale. Aspidistra wyniosła nie jest wybredna w wyborze miejsca do wzrostu - nie tylko lubi cień, ale także niższe temperatury. Nie ma za złe również wtedy, gdy zbyt rzadko odkurzamy jej piękne liście.

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny to odporna na wiele warunków roślina. Kiedyś niezwykle popularna
Cissus rombolistny to odporna na wiele warunków roślina. Kiedyś niezwykle popularna123RF/PICSEL

Cissus, a w szczególności rombolistny, jeszcze kilkanaście lat temu był powszechnie spotykany i trudno było znaleźć dom, w którym by się nie prezentował. Przez pewien czas uznawany był za zapomniany, ponieważ został wyparty przez inne gatunki. Cissus rombolistny może być uprawiany w zacienionych pomieszczeniach, gdzie promienie słoneczne rzadko docierają do jego łodyg. Ten właśnie gatunek rośnie prawie tak samo, jak bluszcz - może się płożyć, ale może być również poprowadzony po drabinkach lub innych przeszkodach. Niestety, trzeba pilnować, aby cissus był regularnie podlewany - jego bryła korzeniowa powinna być wilgotna, ale okresowe przesuszania nie bardzo wpływają negatywnie na jego kondycję.

Trzykrotka

Trzykrotka to roślina doniczkowa, która jest popularna ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Jej przebarwiające się liście sprawiają, że otrzymała kilka nazw zwyczajowych, takich jak pasiak czy pasiatka. Nie ma wygórowanych wymagań: dobrze czuje się w miejscu o świetle rozproszonym - wtedy jej pędy szybko przyrastają i mogą osiągać kilka metrów długości. W takich też warunkach często kwitnie! Choć jej płatki są bardzo nietrwałe i po kilku dniach usychają. Trzykrotka może być również uprawiana w cieniu, ale wtedy rośnie wolniej i rzadziej się przebarwia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas