Rośliny najbardziej odporne na suszę
Posiadanie ukwieconego ogrodu lub działki często wiąże się z wieloma żmudnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Wśród nich niezbędne jest nawożenie, przycinanie, a także podlewanie. Niestety, od kilku lat aura nie sprzyja roślinom, dlatego często zapominalstwo działkowicza lub ogrodnika skutkuje katastrofą i zamieraniem atrakcyjnych okazów. Na szczęście istnieje szeroka gama roślin, które są odporne na suszę i będą cieszyć widok na działce przez całe upalne lato. Zatem, poznajmy rośliny najbardziej odporne na suszę.
Juka karolińska
Jeśli ktoś robi zestawienie roślin najbardziej odpornych na suszę, to juka karolińska najpewniej plasuje się na liście wysoko. Nie tylko dobrze i bujnie rośnie na jałowej i suchej ziemi, ale pięknie się prezentuje. Juka karolińska tworzy zwarte i bujne kępy liści, które na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak na początku lata juka karolińska zakwita - pojawia się wysoka łodyga, która pokrywa się białymi, dzwonkowatymi kwiatami. Jeśli chcemy, aby juka karolińska rosła w ogrodzie przez wiele lat, to trzeba zapewnić jej bardzo nasłonecznione miejsce. Na szczęście juka nie potrzebuje ani nawożenia (jedynie bardzo stare egzemplarze, ale i tak oszczędnie), ani podlewania. Juka karolińska jest odporna na działanie szkodników - jedynie zbyt duża ilość wilgoci może sprzyjać powstawaniu chorób grzybowych.
Rojniki
Rojniki to szeroka grupa gatunków zaliczanych do sukulentów. To właśnie one charakteryzują się magazynowaniem wody w mięsistych liściach, co sprawia, że reprezentują szeroką gamę roślin odpornych na suszę. Rojniki może nie są zbyt bujne, bowiem tworzą niewielkie rozety liści liczące kilka centymetrów średnicy, ale odznaczają się łatwością w uprawie. Rojniki najczęściej umieszczane są na skalniakach: potrzebują niewiele miejsca, aby się ukorzenić i bez problemu rosnąc. Wiele z gatunków kwitnie - wtedy z rozety wyrasta łodyga z kwiatostanem, jednak po przekwitnięciu rojnik zamiera. Na szczęście w jego miejscu szybko tworzą się nowe egzemplarze, które szybko dorównują matczynemu egzemplarzowi. Aby rojniki jak najlepiej prezentowały się w ogrodzie, warto zapewnić im przepuszczalną ziemię i nasłonecznione miejsce.
Rozchodnik okazały
Rozchodnik okazały to kolejna propozycja do nasłonecznionego ogrodu, gdzie susza jest częstym zjawiskiem. On, podobnie jak rojniki, zaliczany jest do sukulentów, czyli w liściach magazynuje niezbędną do wzrostu wodę. Rozchodnik okazały jest największym z całej rodziny rozchodników, ponieważ osiąga maksymalnie 60 cm wysokości. Jego łodygi pokryte są jajowatymi liści o zielonym kolorze (często spotkać można na nich woskowy nalot). Choć rozchodnik przez pierwszą część roku nie zachwyca wyglądem, to pod koniec sierpnia nietypowo zakwita. Pojawiają się na nim kolorowe półbaldachy utrzymujące się często do pierwszych przymrozków. Aby rozchodnik był okazały nie tylko z nazwy, warto znaleźć mu bardzo nasłonecznione miejsce w ogrodzie. To sprawi, że będzie nie tylko mrozoodporny, ale także mniej podatny na choroby i ataki szkodników.
Lawenda
Wydawać by się mogło, że pola pokryte lawendą można spotkać jedynie w słonecznej Prowansji. Okazuje się, że bez problemu można zasadzić tę wyjątkową roślinę w ogrodzie. Lawenda nie tylko bujnie się rozrasta, tworząc kępy liczące prawie pół metra wysokości, ale także obficie kwitnie! Trudno wymienić wszystkie zalety kwitnącej lawendy: jednak warto tylko przypomnieć o intensywnym zapachu i fakcie, że jest rośliną miododajną. Lawenda nie tylko nie potrzebuje praktycznie podlewania, ale nie wymaga także nawożenia. Jedyne, co trzeba zrobić raz do roku, to mocne przycięcie krzewu, który zapewni oryginalny pokrój.