Rozchodniki: Piękne, niewymagające i odporne na mróz

Długotrwała susza nie jest sprzymierzeńcem roślin w ogrodzie. Zagraża zwłaszcza tym okazom, które charakteryzują się intensywnym kwitnieniem - promienie słoneczne parzą ich dekoracyjne płatki i szybko marnieją. Na szczęście można zasadzić w ogrodzie rośliny, którym wysokie temperatury i słońce nie są straszne, a na dodatek świetnie rosną na glebach ubogich w składniki mineralne. Przykładem mogą być rozchodniki, które są atrakcyjne przez cały rok i wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak susza czy mróz. Ich oryginalne kwiaty mogą być ciekawym urozmaiceniem ogrodu. Co trzeba wiedzieć o rozchodnikach? Jak je trzeba pielęgnować?

Kwiaty rozchodników
Kwiaty rozchodników ©123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o rozchodnikach?

Gatunek rozchodnika
©123RF/PICSEL

Rozchodniki są roślinami z rodziny gruboszowatych i obejmują liczne gatunki, których doliczono się (w zależności od klasyfikacji) od 300 do 400. Najczęściej występują na półkuli północnej, ale niektóre z nich mogą również porastać antypody. Większość rozchodników zalicza się do sukulentów, czyli roślin, które magazynują w swoim wnętrzu wodę i są odporne na wysokie temperatury. Niektóre z nich porastają również rodzimą florę, dlatego w Polsce można spotkać kilku przedstawicieli, między innymi rozchodnika karpackiego, białego, alpejskiego, ostrego, owłosionego czy wielkiego. Poza tym wiele z nich jest uprawianych i choć nie są u nas spotykane, z powodzeniem przyjmują się w naszym klimacie.

Jak wygląda rozchodnik?

Rozchodniki są zimozielonymi roślinami, które charakteryzują się płaskimi liśćmi o różnych kształtach. Niektóre gatunki klasyfikowane są jako jednoroczne, inne do bylin. Mogą osiągać rozmaite rozmiary: od małych i karłowatych (do kilku centymetrów) aż po okazałe, gdzie czasem sięgają jednego metra wysokości. Rozchodniki, o ile mają dobre warunki, bardzo szybko się rozkrzewiają, co daje możliwość ich łatwego rozmnażania. Największym walorem tych roślin są kwiaty, które, w zależności od odmiany, mogą przyjmować kształt rozety, baldachimów, czy pojedynczych kielichów z ostrymi płatkami.

Stanowisko dla rozchodników

Skalniak
©123RF/PICSEL

Rozchodniki nie mają specjalnych wymagań uprawowych. Mogą rosnąć w pełnym słońcu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby były umieszczane w miejscach półcienistych. Świetnie sprawdzają się na glebach ubogich w minerały, jednak warto pamiętać, aby były one luźne i przepuszczalne, gdyż nadmiar wody może sprawić, że korzenie będą podatne na gnicie. Rozchodniki mogą być sadzone na rabatach w grupach i łączone, np. zestawione kolorami kwiatów, czy różniące się wysokością. Szybko zadarniają podłoże, dlatego mogą sprawdzić się na różnych skarpach i wzniesieniach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich na skalniakach.

Uprawa rozchodników

Rozchodniki nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ich podlewanie jest praktycznie niewymagane (wyjątkiem są bardzo długie okresu bez deszczu). Choć rozchodniki mogą dobrze rosnąc na glebach ubogich, można je od czasu do czasu zasilać nawozami uniwersalnymi, co sprawi, że będą intensywniej kwitnąć. Rozchodniki są odporne na ujemne temperatury, ale warto dla pewności okryć je zimą agrowłókniną lub ściółką, ale dopiero wtedy, gdy przez kilka dni będzie utrzymywać się ujemna temperatura.

Przycinanie rozchodników

Rozchodnik w pojemniku
©123RF/PICSEL

Wiosną, kiedy odkryje się rozchodniki, warto przyjrzeć się ich kondycji. Dobrze jest odciąć martwe i mniej atrakcyjne ich części: czyli łodygi i karpy, co sprawi, że będą mniej podatne na choroby grzybicze i ataki szkodników, ale też przyczyni się, że bujniej się będą rozrastały wiosną. To również dobry moment na ich rozmnażanie. Nie jest to zabieg skomplikowany: wystarczy podzielić karpy na części (wcześniej rozplątując korzenie).

Gatunki rozchodników

Warto mądrze wybierać rozchodniki do swojego ogrodu. Odpowiedni zestaw gatunków sprawi, że przy minimalnym wysiłku będą pięknie zdobić działkę. Które warto wybrać? Przede wszystkim rozchodniki ostre, naskalne, ogrodowe i okazałe. Natomiast gatunki: biały czy oregoński mogą wymagać dodatkowej okrywy na zimę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas