Rozcieńcz z wodą i zraszaj benjamina. Będzie rósł jak na drożdżach!

Figowiec benjamina, znany również jako fikus benjamina albo po prostu benjamin, to jedna z tych roślin doniczkowych, która jest obecna w naszych domach. Niestety, przylgnęła do niego łatka kapryśnego okazu, ponieważ na nawet delikatne zmiany w otoczeniu reaguje masowym zrzucaniem liści. Na szczęście, szybko uzupełnia swoje braki, ale mimo wszystko, trzeba mu pomagać w prawidłowym wzroście. Chodzi przede wszystkim o regularne nawożenie, o którym nie wolno zapominać, nawet zimą. Jak nawozić figowca benjamina, by zawsze się pięknie prezentował? Sprawdźmy!

Figowiec benjamina jest majestatyczny i często rozrasta się do pokaźnych rozmiarów
Figowiec benjamina jest majestatyczny i często rozrasta się do pokaźnych rozmiarów123RF/PICSEL

Pamiętaj o wymaganiach rośliny!

Co trzeba wiedzieć o wymaganiach figowca benjamina? Przede wszystkim warto dobrze przemyśleć jego ustawienie. Nie dość, że szybko rośnie i zajmuje dużą przestrzeń, to nie toleruje przeciągów, intensywnych promieni słonecznych, a także zbyt suchego powietrza (co zdarza się zazwyczaj zimą). Popularny benjamin nie znosi przestawiania, bo wtedy może zrzucać masowo liście. Na szczęście, kiedy jego sytuacja się ustabilizuje i warunki będą zbliżone do tych, w których rósł na co dzień, szybko wypuści nowe listki.

Jak pielęgnować benjamina? To zadanie nie jest trudne i poradzi sobie z nim nawet laik. Wystarczy regularnie go podlewać niewielką ilością wody w taki sposób, aby nie zalegała w bryle korzeniowej. Fikus benjamina uwielbia również zraszanie liści, bo to nie tylko poprawia jego kondycję, ale także ułatwia utrzymanie rośliny w czystości.

Figowiec benjamina jest rośliną, która potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych. Trudno się temu faktowi dziwić, ponieważ osiąga bardzo pokaźne rozmiary, których nie uzyska bez regularnych dawek nawozu.

Złoto Syberii - roślina cenna dla zdrowiaInteria.tv

Nawożenie benjamina

Nawożenie figowca benjamina powinno nam wejść w krew, jeśli chcemy mieć roślinę w domowej kolekcji. Pod tym względem popularny benjamin jest bardzo wymagający: potrzebuje regularnych dawek uniwersalnych wieloskładnikowych nawozów raz na dwa tygodnie (w okresie wegetacyjnym), ale także i zimą (raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące). Oczywiście, można sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas skorzystać z domowych sposobów, które nie nastręczają większych problemów.

Drożdże piekarskie

Nadprogramową ilość drożdży można użyć do stworzenia ekologicznego nawozu
Nadprogramową ilość drożdży można użyć do stworzenia ekologicznego nawozu123RF/PICSEL

Drożdże to niezbędnik każdej pani domu, która raczy swoich gości przepysznym i pulchnym ciastem. Jeśli mamy nadmiar tego produktu i jego termin przydatności nieubłaganie zbliża się ku końcowi, to można z niego zrobić idealną pożywkę dla fikusa benjamina. Wystarczy niewielką ilość (kawałek o średnicy centymetra) zasypać cukrem i zalać ciepłą wodą, dobrze wymieszać, a następnie pozostawić na kilkanaście minut w ciepłym miejscu.

Tak przygotowana pożywka z drożdży to solidna dawka potasu i magnezu, które wzmocnią korzenie benjamina i przyczynią się do lepszego wzrostu łodyg. Jak stosować drożdże jako nawóz? Wystarczy wymieszać je z dwoma litrami wody i podlewać zgromadzone w domu rośliny.

Piwo

Niewiele osób zdaje sobie sprawę tego, że wygazowane piwo może przysłużyć się kondycji naszych roślin, w tym fikusów benjaminów. Tzw. złoty trunek wystarczy wymieszać z wodą (w stosunku 1:1) i podlewać taką mieszanką rośliny doniczkowe.

Co ciekawe mieszanka wody i piwa może również być stosowana do zraszanie figowców, a taka kąpiel z pewnością przysłuży się kondycji roślin.

Żelatyna

Łyżka żelatyny rozpuszczona w wodzie to solidna dawka azotu dla roślin
Łyżka żelatyny rozpuszczona w wodzie to solidna dawka azotu dla roślin123RF/PICSEL

Żelatyna od kilkunastu lat wywołuje mieszane uczucia wśród społeczeństwa, ale trudno się bez niej obejść zwłaszcza wtedy, jeśli lubimy żelki albo galart. Ale jeśli to nas nie przekonuje do korzystania z żelatyny, to warto spożytkować ją jako nawóz. Żelatyna to solidna dawka azotu, który jest niezbędny dla wszystkich roślin zielonych, a do nich zalicza się fikusa benjamina.

Jak wykonać nawóz z żelatyny? Wystarczy jedną łyżkę składnika rozpuścić w litrze gorącej wody, dokładnie wymieszać (aby żelatyna się rozpuściła), a następnie dobrze ostudzić. Taką mieszankę należy rozcieńczyć w litrze wody i podlewać fikusy. Uwaga, nawozu z żelatyny nie wolno nadużywać! Raz na kilka miesięcy taka pożywka będzie dla roślin odpowiednia.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas